Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...

- Jeżeli o kimś dowodowo można powiedzieć, że przyczynił się do szerzenia i krzewienia nastrojów i poglądów antysemickich i ksenofobicznych lub sam je głosi (...), jest w moim rozumieniu człowiekiem skompromitowanym - odpowiada Władysław Bartoszewski dziennikarzowi ?Faktu?, który stwierdza, że Giertych zasłynął z wprowadzania elementów rasistowskich do życia publicznego. - Nie jest mi bliski pod żadnym względem - mówi.

Bartoszewski stwierdza, że Giertych jest uosobieniem "pewnego myślenia politycznego i partyjnego". Przyznaje, że nie ma "żadnego stosunku do niego", ale na pytanie dziennikarza "Faktu", czy polityk, który kierował partią o tendencjach rasistowskich i ksenofobicznych, nie powinien zostać na stałe wykluczony z życia publicznego, odpowiada, że taki człowiek jest "człowiekiem skompromitowanym". - To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo albo inne zboczenie, był uznawany w życiu społecznym - wyjaśnia Bartoszewski.

Przyznaje, że osoba krzewiąca takie poglądy ma prawa obywatelskie, dopóki nie zostanie skazana prawomocnym wyrokiem, który by je odbierał. - Uważam, że bardzo źle świadczy o każdym kraju, jeśli takie właśnie osoby, z obciążeniem ksenofobicznym, nienawidzącym narodowo, osobowo i wyznaniowo, odgrywają mniejszą czy większą rolę publiczną - podsumowuje Bartoszewski.

Po opublikowaniu wywiadu, Bartoszewski stwierdził, że jego wypowiedź została zmianipulowana, a Roman Giertych zapowiedział pozew przeciwko wydawcy tabloidu, naczelnemu i dziennikarce.

Czytaj cały wywiad z Władysławem Bartoszewskim w dzisiejszym "Fakcie"

DOSTĘP PREMIUM