Sukces na paraigrzyskach wart sześć razy mniej niż wygrana na "normalnych" igrzyskach [INFOGRAFIKA]

Czy wysiłek włożony w zdobycie medalu przez niepełnosprawnego sportowca jest aż sześciokrotnie mniejszy od tego, który wkłada w swój sukces w pełni sprawny zawodnik? Tak by wynikało z gigantycznych dysproporcji w wysokości nagród za medale, które otrzymują uczestnicy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Za złoto olimpijczycy dostali po 120 tys. zł, paraolimpijczycy - zaledwie 18,4 tys. Ta dysproporcja utrzymała się też w nagrodach za drugie i trzecie miejsce.

Polacy w trakcie ostatnich igrzysk, które zakończyły się w pierwszej połowie sierpnia, zdobyli tylko 10 medali - w tym dwa złote. Tymczasem uczestnicy ciągle trwających paraigrzysk wygrali ich już 24 - z czego aż 9 jest ze złota - a do końca zawodów zostały cztery dni.

embed

Nagrody za medale dla olimpijczyków są przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski, do tego dochodzą jeszcze nagrody od ministerstwa sportu i ewentualnie od związków sportowych. Paraolimpijczycy otrzymują natomiast jedynie nagrody od ministerstwa, których wysokość podaliśmy w infografice.

Dysproporcja w zarobkach olimpijczyków i paraolimpijczyków jest tym bardziej rażąca, że dziś prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że jest to zwycięstwo i sukces przede wszystkim samych osób niepełnosprawnych. Dodał co prawda, że jest to dopiero początek drogi.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla też znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność.

DOSTĘP PREMIUM