GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech

W związku z przypadkami śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym w Czechach główny inspektor sanitarny wydał dziś decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.

"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Decyzja GIS-u to następstwo wprowadzonej w piątek przez władze Czech całkowitej prohibicji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

W rezultacie spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 19 osób, a dalszych kilkadziesiąt hospitalizowano.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM