"Miękkie" i "twarde" narkotyki? Pomówmy o alkoholu - "twardy alkohol jest powszechnie dostępny"

- Jeżeli zakładamy, że państwo pełni rolę wychowawczą, to przepisy powinny utrudniać korzystanie z tego, co szkodliwe - mówił w Poranku TOK FM Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". Jego zdaniem państwo powinno zająć się np. dostępnością alkoholu. - W końcu "twardy" alkohol jest powszechnie dostępny - zauważył Tomasz Machała z NaTemat.pl.

Publicyści dyskutowali o wynikach sondy przeprowadzonej na zlecenie TOK FM nt. narkotyków w Polsce. Zdaniem badanych, marihuana jest groźniejsza od alkoholu, 51 proc. pytanych zaś uważa, że ten narkotyk jest groźniejszy od tytoniu.

"Tak" dla depenalizacji posiadania niewielkich ilości miękkich narkotyków. Sondaż dla TOK FM >>>

- W Polsce potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jakie konsekwencje ma zażywanie miękkich narkotyków, ale też jakie konsekwencje ma picie alkoholu i palenia papierosów - komentowała Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - A o tym mówimy niewiele. Jedynie w debacie na temat legalizacji narkotyków pojawia się argument, że picie alkoholu ma dużo bardziej negatywne konsekwencje dla zdrowia niż zapalenie skręta - dodała.

Narkotyki? A to "twardy" alkohol jest powszechnie dostępny...

Z Grochal zgodził się Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej": - Rzeczywiście wydaje mi się, że mimo surowości przepisów za mało mówi się o kwestiach edukacyjnych, tzn. o tym, co jest w narkotykach największym niebezpieczeństwem. Dodatkowo, jeżeli zakładamy, że państwo i prawo pełnią rolę wychowawczą, to przepisy powinny utrudniać korzystanie z tego, co szkodliwe. Np. państwa walczą z kampaniami antynikotynowymi. I tak palenie przestało być modne.

"Skazujemy więcej drobnych użytkowników, a dilerów - mniej. Oto efekt 10 lat działania przepisów" >>>

- Pali dużo młodych ludzi, żeby coś pokazać, ale wśród osób w średnim wieku jest zupełnie inna moda - kontynuował publicysta. - Mam wrażenie, że mamy też kłopot, jeśli chodzi o dostępność alkoholu. Jeżeli spojrzymy na państwa skandynawskie, to pod tym względem podejście w Polsce jest bardzo liberalne - dodał. - "Twardy" alkohol jest powszechnie dostępny - zauważył z kolei Tomasz Machała z NaTemat.pl.

Sipowicz: Premier sam palił, powinien nas zrozumieć >>>

- Jeżeli prawo pełni rolę wychowawczą, to powinniśmy na serio rozpocząć debatę, żeby np. nie można było po północy sprzedawać alkoholu, żeby nie był aż tak dostępny. To wszystko ma sens. Tak samo nie uważam, że państwo nie powinno ludziom ułatwiać dostępu do narkotyków - podsumował wątek Szułdrzyński.

Karać za wszystkie używki?

DOSTĘP PREMIUM