Majątek Amber Gold jest wart ponad 100 mln zł

Wiadomo, że w spółce Amber Gold są pieniądze. Nie ma ich na tyle, aby zaspokoić wszystkich wierzycieli, ale wbrew pierwszym doniesieniom majątek spółki Marcina P. wynosi nie 40 mln zł, a 100 mln zł - dowiedziało się TVP Info. O sytuacji majątkowej Amber Gold poinformował stację sądowy przymusowy zarządca spółki, Józef Dębiński.

Dębiński sporządził już oficjalny raport finansowy na temat sytuacji majątkowej Amber Gold. Jak nieoficjalnie przyznał w rozmowie z TVP Info, majątek spółki wart jest ponad 100 mln zł. Oznaczałoby to, że przynajmniej część klientów spółki Marcina P., mogłaby odzyskać swoje pieniądze.

Dębiński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że sprawozdanie finansowe powstało na bazie informacji uzyskanych ze spółki Amber Gold, z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz ABW. Zarządca odmówił podania szacunkowej wartości wymienionego majątku. - To jest sprawozdanie dla uczestników postępowania i dla sądu - powiedział. - W sprawozdaniu zostały wykazane przesłanki o ogłoszeniu upadłości - dodał.

Raport Dębińskiego został dzisiaj przekazany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, który - na jego podstawie - podejmie decyzję, czy ogłosić upadłość Amber Gold. Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy ta decyzja nastąpi.

Jak twierdzi TVP Info, wszystko wskazuje na to, iż sąd ogłosi upadłość spółki.

Śledztwo ws. Amber Gold i aresztowanie Marcina P.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

Od początku lipca Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie działalności spółki Amber Gold. W końcu sierpnia śledczy postawili prezesowi tej spółki Marcinowi P. zarzut oszustwa na znaczną kwotę. Wcześniej Marcin P. usłyszał też sześć innych zarzutów, w tym prowadzenie działalności bankowej bez stosownych zezwoleń. Decyzją sądu rejonowego 30 sierpnia prezes Amber Gold został aresztowany. 12 września gdański sąd okręgowy rozpatrywał zażalenie na areszt i podtrzymał decyzję sądu niższej instancji.

DOSTĘP PREMIUM