Radna wygrała w Strasburgu. Mogła krytykować burmistrza

Była radna, prof. Izabela Lewandowska-Malec wygrała z Polską proces w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - donosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd uznał, że wyrok skazujący ją za zniesławienie burmistrza jej gminy z 2006 r. łamał Europejską Konwencję Praw Człowieka.

W 2006 roku radna i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Izabela Lewandowska-Malec została uznana przez sąd winną zniesławienia burmistrza gminy Świątniki Górne. Skazano ją na grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł. Wyrok sąd kazał opublikować na stronach PAP. Apelacja oskarżonej została oddalona.

Pani profesor, będąc radną, wielokrotnie zwracała się do organów ścigania, by zbadały ewentualne nieprawidłowościach w działalności gminy. Jednak postępowania umarzano. W końcu w 2004 roku napisała w liście do PAP, że m.in. "skłania się do poglądu, że burmistrz czyni na organ prokuratorski pozaprawne naciski". Za to oświadczenie została skazana. Sąd odrzucił jej argumentację, że to była tylko opinia, a nie twierdzenie o faktach.

- Po wyroku Izabela Lewandowska-Malec wystąpiła ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podnosząc, że skazanie jej naruszyło wolność słowa gwarantowaną w artykule 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a wymierzona kara nie była proporcjonalna - mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i pełnomocniczka skarżącej.

Wczoraj Trybunał przyznał jej rację. Wskazał, że nie można opierać się wyłącznie, jak zrobiły to sądy krajowe, na jednym zdaniu z listu skarżącej i pomijać dokumentacji przedstawionej przez skarżącą. - Zdaniem Trybunału sama wypowiedź miała miejsce w ramach debaty politycznej, a skarżąca używając sformułowania nawiązała do wcześniejszego oficjalnego stanowiska Rady Gminy - tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska. ETPCz zasądził 2 600 euro zadośćuczynienia oraz 3 000 euro zwrotu kosztów postępowania krajowego.

Czytaj więcej o wyroku na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka >>

DOSTĘP PREMIUM