Watykan niezadowolony, bo Tusk nie przeprasza? ''Ciekawe, za co...''

- Zaszokowany nie jestem, zmiażdżony nie jestem, moje wyobrażenie o świecie nie zmieniły się o 180 stopni, ale pojawiło się kilka ciekawych pytań - mówi dla Gazeta.pl Marek Zając, publicysta "Tygodnika Powszechnego" o wywiadzie "Newsweeka" z włoskim dziennikarzem Gianluigim Nuzzim. Nuzzi cytuje list nuncjusza apostolskiego w Polsce do Watykanu, w którym miał pisać, że Tusk, Palikot i Napieralski "nie przepraszają".

- Nuncjusz Migliore uważa, że niektórzy polscy politycy, jak Janusz Palikot czy Grzegorz Napieralski, "spokojnie obrażają Kościół, nigdy się nie tłumacząc ani nie przepraszając - mówi Nuzzi w rozmowie z "Newsweekiem" powołując się na list nuncjusza, do którego dotarł. Przytacza także jego raport do kardynała Bertone, w którym miał pisać, że "premier Donald Tusk również stawia księży w niezręcznej sytuacji i nie przeprasza".

Watykan nie jest zadowolony z Tuska. "Nie przeprasza" >>>

- Nuncjusz takie sprawy relacjonuje swoim zwierzchnikom w Watykanie i w tym nie ma jakby nic zaskakującego i nic nowego. Dużo ciekawsza byłaby dla mnie reakcja Watykanu na doniesienia nuncjusza. Jakie dostał wytyczne co do rozmów z rządem. Jeżeli te materiały pobudzają moją wyobraźnię to w takim kierunku - mówi Zając.

Przeprosić? Za co?

Zaznacza, że ciekawy jest cytat dotyczący premiera. - We mnie budzi ciekawość za co premier miałby przeprosić - przyznaje Zając. Dodaje, że w przypadku Napieralskiego i Palikota jest to stwierdzenie faktu. - W ustach Palikota padają sformułowania za które można się spodziewać jakichś przeprosin - przyznaje.

Zastanawia się także co nuncjusz miał na myśli pisząc, że Tusk stawia księży w niezręcznej sytuacji.

- Może są to wydarzenia, o których opinia publiczna nie ma pojęcia. Wiemy, że ludzie Kościoła zakulisowo i dyskretnie spotykają się z czołowymi politykami zarówno koalicji jak i opozycji w większym stopniu niż to co obserwujemy w stacjach informacyjnych - wyjaśnia.

Na pytanie, czy żądanie przeprosin nie będzie negatywnie przez niektóre środowiska odebrane odpowiada, że "kto chce ukręcić z tego bicz, ten ukręci".

DOSTĘP PREMIUM