Poznań: Poprawia się stan zdrowia dziecka, które wypadło z okna

Nieznacznie i bardzo powoli, ale jednak poprawia się stan zdrowia dziecka, które w sobotę wypadło z okna na 3. piętrze kamienicy na ul. Kościelnej w Poznaniu. Niespełna dwulatek wskutek uderzenia o chodnik ma pękniętą podstawę czaszki, liczne złamania i obrażenia wewnętrzne. Póki co chłopiec nie musiał przejść operacji, ale najbliższe dni pokażą, czy faktycznie nie będzie ona potrzebna.

Stan chłopca zdaniem lekarzy jest ciężki, ale stabilny. - Rentgen płuc wykazał nawet znaczną poprawę. Oczywiście kolejne badania są w toku - tłumaczy pediatra, doktor Sylwia Świdzińska, wicedyrektor szpitala dziecięcego przy Krysiewicza w Poznaniu, do którego zaraz po wypadku zostało przywiezione dziecko. - Chłopiec miał obrażenia wielonarządowe, przede wszystkim dotyczyły główki dziecka. Mieliśmy do czynienia z mocnym obrzękiem mózgu i złamaniem czaszki oraz złamaniami kończyn - dodaje lekarka.

Niespełna dwulatek za pomocą leków został wprowadzony w śpiączkę, która ma zmniejszyć skutki obrażeń. I przyśpieszyć proces leczenia.- Dzięki śpiączce farmakologicznej możemy zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na tlen. W ten sposób chronimy też tkankę mózgową, która jest bardzo wrażliwa - tłumaczy doktor Świdzińska.

Na razie lekarze nie zdecydowali się operować chłopca. Maluch jest podłączony do respiratora, który monitoruje jego funkcje życiowe. Jeśli stan dziecka będzie się poprawiał, to za kilka dni lekarze odłączą go od aparatury. Chłopca czeka na pewno badanie tomografem komputerowym.

To, jak doszło do wypadku, od soboty sprawdza poznańska policja. Wiadomo, że niespełna 2-letni chłopczyk w mieszkaniu był pod opieką matki, która przygotowywała posiłek. Prawdopodobnie w pewnym momencie dziecko zostało samo w pokoju i zdołało wdrapać się na parapet. Chwilę później straciło równowagę i wypadło.

DOSTĘP PREMIUM