"Dlaczego pani pozwala, żeby ludzie marnowali najlepsze lata życia?" - Żakowski do Kudryckiej

- Dlaczego pani pozwala, żeby tak duża część młodego pokolenia marnowała najlepsze lata życia na zdobywanie czegoś, co nie jest wiedzą, nie daje kompetencji, nie poprawia szans na rynku pracy i pozwala przetrwać ileś lat bez sensu? - pytał w TOK FM Jacek Żakowski. - W studiach zawsze jest jakaś wartość dodana - mówiła na to Barbara Kudrycka.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego nie zgadza się z tak ostrą opinią Jacka Żakowskiego. - Oczywiście, mamy dobre, średnie i słabe uczelnie - zaczęła.

Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie. "Porażające" >>>

- Rankingi, o których mówimy, biorą pod uwagę uczelnie interdyscyplinarne. To jest kwestia rozproszenia. Gdybyśmy przeprowadzili wirtualnie konsolidację i stworzyli jeden wielki uniwersytet np. w Warszawie, gdzie byłyby połączone Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny, szybko podskoczylibyśmy na listach rankingowych - tłumaczyła minister Kudrycka.

Jej zdaniem żadna uczelnia, o ile nie narusza prawa, krzywdy nie robi. - Zawsze jest jednak jakaś wartość dodana - mówiła w "Poranku Radia TOK MF".

Czy to warte tylu lat i pieniędzy?

- Ale czy ta wartość dodana jest warta trzech czy pięciu lat życia, ogromnych nakładów finansowych, utraconych zarobków, wysiłku rodzin wieloletniego, po którym człowiek kończy studia i nic z tego nie wynika dobrego? - drążył Żakowski.

- Warto walczyć o tę wartość dodaną z prostego powodu. Nawet jeśli rozpoczynamy studia w tej uczelni, która nie kształci elit, to każda zatrudnia jednak nauczycieli akademickich. W naszym systemie każdy nauczyciel akademicki musi mieć jakieś postępy naukowe, a więc doktorat, habilitację, publikacje. O ile spotkania z akademikami są dobrze realizowane przez uczelnie, przynoszą tę wartość - mówiła Kudrycka.

"Gaudeamus, idiotes!" - prof. Hartman na początek roku akademickiego >>>

Jest taka ideologia, że studiować może połowa

- Pani minister, to jest taka ideologia ugruntowana w przepisach prawa, która nie wiadomo czemu zakłada, że połowa populacji jest zdolna do zdobycia wyższego wykształcenia. A jak się patrzy na twarze studentów... w ogóle tego nie widać - mówił Żakowski.

- Może myśmy ulegli mirażowi w tzw. euforycznym ćwierćwieczu. Może pora się cofnąć i zapytać: ile osób jest w stanie wykształcić się na wyższym poziomie? - argumentował.

"Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych" >>>

- Błędem jest to, że dobre uczelnie publiczne przyjmują studentów ze słabymi wynikami z matury. To jest jeden system kształcenia, w elitarnych powinniśmy kształcić elity i naukowców - przyznała Kudrycka. - Jednak w systemie kształcenia zawodowego na profilach praktycznych powinniśmy dobrze przygotowywać do wykonywania zawodu - dodała.

- A może lepiej zająć się zawodówkami? - pytał Żakowski. Zdaniem minister zawodówki, jakie znamy, nie wystarczą. - Gdy mówimy o zawodówkach, możemy sobie wyobrazić, że przygotowanie kosmetyczki czy hydraulika mogło być zrealizowane na poziomie średnim. Teraz świat się posuwa do przodu, mamy coraz poważniejsze technologie - tłumaczyła Kudrycka.

Posłuchaj całej dyskusji

DOSTĘP PREMIUM