Amfetamina najpopularniejszym narkotykiem w Poznaniu - wynika z badań... ścieków
- Dzień lub dwa po imprezie będzie już można powiedzieć, jakie pojawiły się na niej narkotyki i ile ich było - mówi w rozmowie z nami prof. dr hab. Zenon Kokot, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wyjaśnia, że aparatura, która jest "przyrządem światowej klasy", pozwala na oznaczanie środków odurzających i narkotyków.
W jaki sposób działa aparatura i jak badanie ścieków może pomóc poznańskiej policji pokazała poznańska WTK.
Prof. Kokot zaznacza, że badania prowadzone będą regularnie i pozwolą na sprawdzanie, jak się zmienia samo spożycie. - Do niedawna nie było metamfetaminy, teraz metamfetaminę wykrywamy, i to w znacznych ilościach - mówi. Oprócz niej w Poznaniu spożywa się również amfetaminę i ekstazy, natomiast bardzo mało w ściekach jest śladów kokainy.
A jak Poznań wygląda na tle innych miast, gdzie prowadzi się analogiczne badania? Tutaj stężenie amfetaminy wynosi 0,08 mg na dzień na 1000 osób, podczas gdy w Mediolanie jest to 2,7 mg. - Jednak to Londyn bije wszystkich - mówi prof. Kokot. Spożywa się tam aż 27 mg amfetaminy.
Badania naukowców mają być wykorzystywane również przy monitorowaniu skuteczności kampanii antynarkotykowych. - Urząd Marszałkowski będzie mógł powiedzieć, jaka jest efektywność stosowania metod prewencyjnych - mówił prof. Kokot.
Planowana jest również współpraca policji i poznańskich naukowców. Niedawno dzięki aparaturze udało się wykryć metamfetaminę, która wcześniej była dostępna w Czechach i na Słowacji. Okazało się, że została wyprodukowana w Bogatyni przez Piotra B. ps. Chemik.
DOSTĘP PREMIUM
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat
- Kukiz wyklucza start z list PiS. Chyba, że w "formule koalicyjnej"
- Prawie 80 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski [SONDAŻ]
- Miało być wstawanie z kolan, jest "pełzanie po podłodze". Ujazdowski o "kompromisie" PiS-u z Brukselą w sprawie reformy SN
- Zamiast wspierać młodzież, inwestują w infrastrukturę. Lubnauer oburzona decyzją Czarnka o dofinansowaniu zakupu willi