Amfetamina najpopularniejszym narkotykiem w Poznaniu - wynika z badań... ścieków

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dysponuje specjalistyczną aparaturą badającą ścieki, dzięki której naukowcy określą m.in., w jakiej ilości i jakie narkotyki są zażywane przez poznaniaków. Ze wstępnych badań wynika, że najwięcej spożywa się amfetaminy, a najmniej kokainy. Natomiast sam poziom spożycia wzrasta wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

- Dzień lub dwa po imprezie będzie już można powiedzieć, jakie pojawiły się na niej narkotyki i ile ich było - mówi w rozmowie z nami prof. dr hab. Zenon Kokot, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wyjaśnia, że aparatura, która jest "przyrządem światowej klasy", pozwala na oznaczanie środków odurzających i narkotyków.

W jaki sposób działa aparatura i jak badanie ścieków może pomóc poznańskiej policji pokazała poznańska WTK.

Prof. Kokot zaznacza, że badania prowadzone będą regularnie i pozwolą na sprawdzanie, jak się zmienia samo spożycie. - Do niedawna nie było metamfetaminy, teraz metamfetaminę wykrywamy, i to w znacznych ilościach - mówi. Oprócz niej w Poznaniu spożywa się również amfetaminę i ekstazy, natomiast bardzo mało w ściekach jest śladów kokainy.

A jak Poznań wygląda na tle innych miast, gdzie prowadzi się analogiczne badania? Tutaj stężenie amfetaminy wynosi 0,08 mg na dzień na 1000 osób, podczas gdy w Mediolanie jest to 2,7 mg. - Jednak to Londyn bije wszystkich - mówi prof. Kokot. Spożywa się tam aż 27 mg amfetaminy.

Badania naukowców mają być wykorzystywane również przy monitorowaniu skuteczności kampanii antynarkotykowych. - Urząd Marszałkowski będzie mógł powiedzieć, jaka jest efektywność stosowania metod prewencyjnych - mówił prof. Kokot.

Planowana jest również współpraca policji i poznańskich naukowców. Niedawno dzięki aparaturze udało się wykryć metamfetaminę, która wcześniej była dostępna w Czechach i na Słowacji. Okazało się, że została wyprodukowana w Bogatyni przez Piotra B. ps. Chemik.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM