"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka

Jest reakcja kuratorium na otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. W oficjalnym dokumencie skierowanym do księdza-dyrektora nazywa je "uchybiającym godności ucznia" i zaleca zaprzestania otrzęsin oraz respektowanie praw dziecka. - Ksiądz ma trzydzieści dni na wskazanie nam, jakie podejmie działania w tej sprawie - mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka kuratorium.

- Pierwsze zalecenie dotyczy zaprzestania otrzęsin w formach uchybiających godności ucznia, a więc respektowania zapisu konwencji o prawach dziecka oraz prawa wewnątrzszkolnego - tłumaczy Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Zaznacza, że kuratorium nie zabrania organizowania otrzęsin. - Ważne, żeby nie była to forma, która narusza prawa dziecka - wyjaśnia.

Podczas badania całej sprawy kuratorium natknęło się również na inne nieprawidłowości. Okazało się, że wyjazd integracyjny, podczas którego miały miejsce otrzęsiny, nie został zgłoszony do kuratorium, mimo że szkoła miała taki obowiązek. - Zabrakło tu stosowania zapisów rozporządzenia w sprawie krajoznawstwa i turystyki, gdzie wymagany jest program. Czy to będzie wycieczka, czy wyjazd letni, musi być program - tłumaczy rzecznik kuratorium.

Nieprawidłowości jest więcej

Na tym nie koniec uchybień w działalności placówki. Kolejne zalecenie wystosowane przez kuratorium dotyczy psychologa szkolnego, który nie zasiada w radzie pedagogicznej. - Psycholog szkolny nie jest traktowany w szkole jako członek rady pedagogicznej, gdzie ustawa wyraźnie mówi, że psycholog jest członkiem rady - wyjaśnia Jakubowska. W salezjańskim gimnazjum psycholog nie prowadził nawet dziennika, przez co trudno było określić, jakie działania prowadzi.

Ksiądz dyrektor, który w środę dostał pismo, ma siedem dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, w ciągu miesiąca powinien przedstawić, w jaki sposób ma zamiar się ustosunkować do zaleceń. - Powinien zaproponować rozwiązanie tego problemu - mówi Jakubowska.

Na zdjęciach z imprezy integracyjnej, podczas której miały miejsce otrzęsiny, widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. O sprawie pisały również zagraniczne media.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM