Husarz, partyzant i... Polonia? Organizatorzy Marszu Niepodległości promują go plakatem

Organizatorzy Marszu Niepodległości opublikowali oficjalny plakat promujący marsz. Przedstawia kobietę z mieczem w biało-czerwonym stroju ze skrzydłami (biało-czerwonymi) i z latającą nad głową koroną. Obok niej dwóch żołnierzy - jeździec husarii i partyzant.

Z tyłu, za plecami głównych postaci, widać wiele twarzy. "Oficjalny plakat Marszu Niepodległości" - chwali się na FB Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości".

I dziękuje jego autorom: fotografowi i twórcy plakatu Jakubowi Szymczukowi, charakteryzatorce Agacie Walewander i projektantce sukni Marcie Kłosińskiej.

Tegoroczny Marsz Niepodległości ma się rozpocząć 11 listopada po godz. 12.00 w centrum stolicy, na rondzie Dmowskiego. Zaplanowano pochód Al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu, gdzie znajduje się pomnik lidera narodowej prawicy Romana Dmowskiego.

Jego organizator to Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" zrzeszające działaczy prawicowych organizacji, m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Co roku organizowany przez środowiska prawicowe Marsz Niepodległości próbuje blokować lewicowa kontrdemonstracja - Porozumienie 11 Listopada zapowiedziało jednak, że w tym roku kontrdemonstracji nie będzie. W ubiegłym roku doszło do zamieszek z policją, zatrzymanych zostało 210 osób, 176 z nich usłyszało zarzuty.

Prezydent zapowiada trzeci marsz

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział z kolei, że poprowadzi wspólną demonstrację ulicami stolicy. Marsz pod hasłem "Razem dla niepodległej" zostanie zorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta. Według planów ma on wyruszyć bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach z okazji 11 listopada z pl. Piłsudskiego.

Po wydarzeniach z listopada 2011 r. prezydent Komorowski zgłosił też do Sejmu projekt nowelizacji prawa o zgromadzeniach. Ustawa, niedawno uchwalona i podpisana przez prezydenta, wejdzie w życie tuż przed Świętem Niepodległości, ale nie będzie już dotyczyła zgromadzeń zgłoszonych na ten dzień. Wprowadza ona m.in. zakaz posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi. Zakłada możliwość zakazania organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu albo mieniu. Wprowadza też grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego, oraz dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM