Mgła znów nadciąga. Mamy dwie prognozy: jedną gorszą od drugiej

- Spodziewamy się mgły głównie w województwach południowych. Dla nich zostaną wydane ostrzeżenia - mówi Małgorzata Tomczuk, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jednak z modelu opracowanego przez naukowców z UW wynika, że poważne problemy z widocznością mogą dotyczyć także Warszawy

IMGW zapowiada, że w najbliższym czasie gęsta mgła pojawić może się w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. - Ostrzeżenia dla tych województw będę obowiązywały od godziny 20 - zapowiada Małgorzata Tomczuk.

W ocenie dyżurnego synoptyka problem raczej nie wystąpi na Mazowszu. - Jakieś mgły na pewno będą, ale raczej nie tak duże - twierdzi.

Mniej optymistyczne wnioski płyną z analizy modelu opracowanego przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Z zamieszczonych na stronie meteo.icm.edu.pl meteorogramów wynika, że w województwie mazowieckim widzialność będzie bardzo niska.

Fot. meteo.icm.edu.pl

W niektórych momentach może spaść nawet poniżej 100 metrów. Według prognozy mgła może być na tyle gęsta, że lotniska będą miały bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem.

Czerwony kolor oznacza słabą widzialność. Powyżej widać prognozę na godzinę 20. Fot. meteo.icm.edu.pl

Ok. 2 w nocy widzialność będzie jeszcze gorsza. Fot. Fot. meteo.icm.edu.pl

Według prognozy sytuacja zacznie ulegać poprawie dopiero jutro koło południa.

Wykres prezentuje poziom widoczności w Warszawie między godziną 11 w poniedziałek (22.10), a godziną 17 w środę.

TOK FM PREMIUM