"Życie - zderzenie czołowe", czyli rozmowy z pięknymi ludźmi. Polecamy książkę dziennikarki TOK FM

Antropolog dr Ewa Klonowski z kości zamordowanych ludzi wyczytuje losy całych rodzin. Nie wierzy w Boga, pyta: "Gdzie był, gdy mordowano dzieci? Dlaczego tego nie przerwał?". "Nie wiemy, ufamy" - odpowiada pokorny świadek wiary, ksiądz Adam Boniecki. Anna Wacławik-Orpik, dziennikarka TOK FM, w swojej książce rozmawia z pięknymi ludźmi o życiu, Bogu, człowieczeństwie.

"Życie - zderzenie czołowe" to zbiór rozmów o Bogu, honorze, ojczyźnie, miłości, śmierci i sensie życia. Bohaterami są ludzie, którzy te hasła definiują swoimi biografiami.

"Gdzie był, gdy mordowano dzieci?"

Antropolog dr Ewa Klonowski z kości zamordowanych ludzi wyczytuje losy całych rodzin. Kilkanaście lat temu pojechała do Bośni na zaproszenie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Byłej Jugosławii. Umarłym, pochowanym w masowych grobach, zwraca tożsamość, a żywych obdarowuje ulgą pożegnania. Prowadzi misję, która ma zniwelować zło, jak po ludobójstwie próbowano zniwelować pamięć o ofiarach. Nie wierzy w Boga, pyta: "Gdzie był, gdy mordowano dzieci? Dlaczego tego nie przerwał?".

"Nie wiemy, ufamy" - odpowiada pokorny świadek wiary, ksiądz Adam Boniecki. "Odczytywanie woli bożej to ryzykowne zajęcie". Wielokrotnie doświadczał strat, ojca zabili Niemcy, majątek zabrali Rosjanie. Dziś mówi, że to nie strata, ale wolność. I daje ważną wskazówkę: sens życiu należy nadawać, nie warto go odkrywać. Na pytanie, czy nie tęsknił nigdy za innym życiem, mówi w zaskakująco szczery sposób: "Owszem, tęskniłem".

"Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła"

Mała Krysia ma sześć lat, gdy wybucha Powstanie Warszawskie. Widzi trupy chłopców na ulicach, egzekucję pacjenta szpitala, płonące konie. A dorosła Krystyna Starczewska umie powiedzieć "nie" w czasach, gdy obowiązywało "tak". Dostaje zakaz nauczania w PRL i na trzydzieści lat musi się pożegnać ze swoją pasją, bo zaprzeczyła niesprawiedliwości i nikczemności. Dziś ma lat siedemdziesiąt pięć i jest wciąż zdziwiona jak dziecko, że na świecie jest tyle zła. Mówi: "Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła, niszcząca. Gdybyśmy trzymali się tego, że w końcu tak mało wiemy, świat stałby się bardziej znośny".

Rozmowa z Andą Rottenberg krąży wokół sztuki. Sztuki przetrwania. W tragicznych okolicznościach zginęła jej matka, a syn przegrał walkę z narkotykami. Te śmierci pozostały bez kary, a samotna dusza bohaterki wciąż szuka ukojenia. Jak człowiek, który poniósł tak dotkliwe straty, którego życie nagle złamało się w najważniejszym jego wymiarze, myśli dziś o otaczającym go świecie? Anda Rottenberg mówi o człowieczeństwie, godności, odpowiedzialności i sile: "Przyjemniej jest paść w marszu, zamiast gnić w łóżku".

Siostra Małgorzata Chmielewska stawia sprawę jasno: "To nie powołanie, to decyzja i jej konsekwencje". Mówi o sobie jako o narzędziu w rękach Boga, ma świadczyć uczynkiem o tym, że On jest. Dlatego konsekwentnie robi dla innych - zwichniętych, bezdomnych, pogubionych - więcej miejsca, żeby i oni mogli żyć. Bóg ma szczęście, że ma Chmielewską.

Pasja, heroizm

Bohaterów książki łączy pasja i heroizm dnia codziennego, choć oni sami wzdragają się na dźwięk wielkich słów. Książka układa się w ich nieodbytą rozmowę, pokazuje, że doświadczenia, choć różne, doprowadzają do wspólnych wniosków.

Co stanowi o człowieczeństwie? To, jak wstajemy po upadku, raz za razem, jak przyjmujemy ciosy, których nie szczędzi codzienność. Jakich wyborów dokonujemy "w czasach zarazy". Ta książka mówi o trudnym triumfie człowieczeństwa. To opowieść o ludziach, którzy ze zderzenia z życiem wyszli obronną ręką. I choć wielu z nas takiej konfrontacji nie doświadczy - refleksje bohaterów są jak drogowskaz. W mikroskali, na co dzień, również rozstrzygamy o urodzie własnego człowieczeństwa.

Anna Wacławik-Orpik "Życie - zderzenie czołowe" - rozmowy z pięknymi ludźmi. Carta Blanca, październik 2012

DOSTĘP PREMIUM