Hajdarowicz ws. trotylu: Jeśli nie dochowano standardów, będą daleko idące konsekwencje

?Jeśli okaże się, że nie dochowano standardów wykonywania zawodu dziennikarza, a tym samym wprowadzani w błąd czytelników

"Rzeczpospolita" we wtorek napisała, że we wraku Tu-154M znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Autorem tekstu był Cezary Gmyz. Wybuchła burza medialna i polityczna. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że są takie ustalenia, wskazała, że znalezione ślady mogą oznaczać obecność substancji wysokoenergetycznych, ale też ślady wielu innych substancji. Dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych - replikowała prokuratura.

Postępowanie wyjaśniające

W środę do dyspozycji rady nadzorczej oddał się Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Dzisiaj wieczorem na stronie dziennika pojawiło się oświadczenie Hajdarowicza i rady nadzorczej ws. artykułu "Trotyl we wraku tupolewa".

W oświadczeniu czytamy o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. "Przestrzegając najwyższych standardów etyki dziennikarskiej, Rada Nadzorcza i właściciel wydawnictwa Presspublica Grzegorz Hajdarowicz rozpoczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie opublikowania w należącym do wydawnictwa dzienniku "Rzeczpospolita" artykułu "Trotyl we wraku tupolewa". W ciągu najbliższych dni z najwyższą starannością zbadamy wszystkie aspekty związane z wyżej wymienioną publikacją, a wyniki swoich prac przedstawiamy opinii publicznej", czytamy w oświadczeniu.

Gmyz poniesie konsekwencje?

Zarząd pisze o możliwych konsekwencjach, które mogą dotyczyć Cezarego Gmyza i Tomasza Wróblewskiego.

"Jesteśmy przekonani, że w przypadku potwierdzenia źródeł informacji oraz zasadności publikacji powinniśmy chronić zarówno źródła osobowe, jak i samych dziennikarzy. Jednak jeśli okaże się, że nie dochowano standardów wykonywania zawodu dziennikarza, a tym samym wprowadzani w błąd czytelników "Rzeczpospolitej", osoby za to odpowiedzialne poniosą daleko idące konsekwencje", czytamy.

Pod oświadczeniem podpisana jest rada nadzorcza: Dorota Hajdarowicz, Marek Dworak, Jarosław Knap i prezes zarządu Grzegorz Hajdarowicz.

Pomyliliśmy się?

Przypomnijmy, wieczorem po ukazaniu się artykułu gazeta wydała oświadczenie : "Pomyliliśmy się, pisząc dziś o trotylu i nitroglicerynie. To mogły być te składniki, ale nie musiały. Aby ostatecznie przekonać się, czy to materiały wybuchowe, okazuje się, że potrzeba aż pół roku badań laboratoryjnych". Zostało ono potem zmienione. Kluczowe sformułowanie "pomyliliśmy się" zniknęło. Zostały tylko słowa: "Nie można jednoznacznie stwierdzić obecności trotylu i nitrogliceryny. To mogły być te składniki, ale nie musiały". Zmianę oświadczenia wywalczył Gmyz. - Po rozmowie ze mną redakcja "Rzeczpospolitej" usunęła ze swego oświadczenia słowa "pomyliliśmy się" i uważam to za satysfakcjonujące. Myślę, że zebrany przeze mnie materiał pokazuje, że wysoce prawdopodobne jest, iż wykryte substancje to trotyl i nitrogliceryna - mówił Gmyz niezalezna.pl.

DOSTĘP PREMIUM