Ambasada Chin zorganizowała Tydzień Kultury Tybetu. Aktywiści: To farsa, wygwiżdżemy propagandę

Ambasada Chin w Warszawie i Dom Polski zorganizowały Tydzień Kultury Tybetu. W programie wystawa zdjęć i koncert zespołu ludowego. Chińska Republika Ludowa od lat prowadzi politykę represji wobec Tybetu. Aktywiści z Ratujtybet.org zapowiadają protesty i gwizdy podczas występu. - Wygwiżdżemy propagandę - zapowiada Piotr Cykowski.

Chodzi o Tydzień Kultury Tybetu, który zorganizowała chińska ambasada w Warszawie. Impreza rusza dziś - otwiera ją wystawa zdjęć i tanek zatytułowana "Śnieżne krajobrazy" oraz muzyczno-taneczny spektakl "Magiczny Tybet" z udziałem 70 artystów z zespołu "Pieśni i Tańca Tybetu". Na widowni ma zasiąść wiceprzewodniczący rządu tzw. Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Duotuo.

"Magiczny? Tam już nie ma żadnej magii. Przez Chiny"

- Już sam tytuł jest skandaliczny - uważa Piotr Cykowski z portalu Ratujtybet.org. - Z Tybetu na skutek chińskiej rewolucji kulturalnej i niekończących się represji już dawno zniknęła wszelka magia. Wszyscy, którzy wracają z Tybetu, mówią o powszechnej atmosferze strachu, inwigilacji, o torturach, o represjach, które uniemożliwiają rozwijanie kultury, tradycji i dbałości o język. Tak wygląda dzisiejszy Tybet - mówi TOK FM.

"Wygwiżdżemy propagandę"

Tybetańscy aktywiści planują wygwizdać przedstawienie i dlatego zapraszają do udziału w demonstracji "Tragiczny Tybet" przed Salą Kongresową. - Zaczynamy o 18. Będziemy mieć ze sobą tybetańskie flagi i zdjęcia osób, które dokonały w ostatnim czasie samospalenia (w ciągu trzech lat było to ponad 60 osób). Będziemy mieć też gwizdki - chcemy wygwizdać nie tyle samych artystów, co chińską propagandę i narzucanie nieprawdziwej wizji Tybetu.

Organizatorzy demonstracji mają nadzieję, że na zamkniętym przedstawieniu nie pojawią się żadni polscy politycy. - Politycy powinni być ostrożni i muszą pamiętać o tym, że swoją obecnością legitymizowaliby zbrodnicze działania chińskiego reżimu. Imprezie sprzeciwiają się też mieszkający w Polsce Tybetańczycy.

"To tuszowanie przemocy"

Prezydent Społeczności Tybetańskiej w Polsce Kaldor Wangpo mówi o okrutnej propagandzie chińskich władz - "Chiński Tydzień Kultury Tybetańskiej" ma na celu zatuszowanie przemocy, z którą styka się kultura tybetańska począwszy od 1959 roku. W tym samym czasie Tybecie rozgrywa się dramat samopodpaleń, których liczba w ostatnich dniach zatrważająco się zwiększyła. Te akty są protestem przeciwko okupacji chińskiej w Tybecie, przeciwko rządowi chińskiemu, który stara się stłumić wszelkie ruchy wolnościowe i religijne w Tybecie. Organizacja Amnesty International wezwała rząd chiński do zaprzestania represyjnych działań, nawołując do szanowania praw Tybetańczyków do wyznania oraz własnej kultury".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM