Szykuje się wielki spór w polskim Kościele? Jak biskupi odpowiedzą na apel prof. Lufta?

Przewodniczący Episkopatu ma odpowiedzieć prof. Luftowi, wykładowcy seminarium duchownego, który ostro skrytykował o. Rydzyka. Szykuje się wielki spór w Kościele. Z antysemickimi komentarzami w tle - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

List prof. Lufta do abp. Józefa Michalika to jedna z najcelniejszych krytyk Kościoła od kilku lat. Dla biskupów to problem, bo autor listu jest zasłużonym emerytowanym wykładowcą medycyny pastoralnej w seminarium duchownym. "Dziś w Polsce proponuje się zamykanie Kościoła w 'oblężonej twierdzy' niechętnej otaczającej go rzeczywistości" - napisał w październiku nestor polskiej reumatologii. Sekretarz abp. Michalika ks. Roman Chowaniec: - Myślę, że arcybiskup Michalik na list odpowie. Nie mogę jednak na razie nic więcej powiedzieć.

Przypomnijmy: do napisania listu sprowokowały prof. Lufta zaczepki o. Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja, wściekły na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za to, że nie przyznała Telewizji Trwam miejsca na multipleksie, zaatakował w "Naszym Dzienniku" prof. Lufta i jego syna Krzysztofa Lufta z KRRiT: "Zwróciłbym się do tatusia pana Lufta. Proszę zwrócić się do syna i powiedzieć: 'Synu, co wyprawiasz?'" - pisał Rydzyk.

Prof. Luft wspomniał w liście o gorszących incydentach podczas państwowych uroczystości i o tym, że w demonstracje polityczne angażują się media ojca Rydzyka. Jego zdaniem współodpowiedzialność za to ponosi Episkopat. Profesor jest na razie linczowany w środowisku Radia Maryja. Na moderowanym forum strony internetowej Radia oprócz dwuznacznych apeli, żeby się za niego modlić, są też m.in. następujące komentarze: "Wszystkich wiadomych szkodników należy od dawna wygonić z Polski, do ich pięknej i malowniczej ojczyzny, którą popierają oraz szanują, a naszą od dawna niszczą i szkalują. Z niej to przychodzą dyrektywy dla rządu RP. Nigdy Lufty nie będą Polakami. Do luftu z Luftami".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM