Poznań: nawet 200 uczniów jednej szkoły może być zarażonych gruźlicą

W jednej z poznańskich podstawówek może panować epidemia gruźlicy. Nawet 200 dzieci może być zarażonych bakterią tej groźną chorobą - potwierdził pracownik wojewódzkiego sanepidu w rozmowie z reporterem TOK FM.

Jak udało się ustalić, wszystko zaczęło się od jednej ze sprzątaczek pracujących w szkole. Kilka dni temu trafiła na oddział pulmonologiczny jednego z wielkopolskich szpitali, gdzie zdiagnozowano u niej chorobę i w dość zaawansowanym stadium. O sprawie powiadomiono sanepid.

Jak mówi TOK FM Cyryla Staszewska, rzeczniczka Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej, grono osób, które kobieta mogła zarazić, było spore - nawet 200 osób, w tym głównie uczniów podstawówki.

O sytuacji poinformowani zostali już rodzice dzieci. Staszewska podkreśla, że sanepid jest w kontakcie z dyrekcją szkoły i ustala lekarzy rodzinnych osób potencjalnie zagrożonych gruźlicą, by przeprowadzili badania profilaktyczne. - Jutro ma się też odbyć spotkanie dla rodziców z wielkopolskim konsultantem ds. chorób płuc - dodaje rzeczniczka Stacji.

DOSTĘP PREMIUM