Książki lub... gotówkę. Co Polacy chcą dostać na Boże Narodzenie - raport

W tym roku będziemy kupować bliskim prezenty tańsze niż w ubiegłych latach - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Sami najbardziej chcielibyśmy dostać książki lub pieniądze.

Polacy podchodzą do świąt Bożego Narodzenia w sposób coraz bardziej oszczędny. Z opublikowanych przez Deloitte badań wynika, że w tym roku do wyboru prezentu kluczowym wyznacznikiem będzie cena. Będziemy szukać tanich sklepów oraz wyprzedaży i promocji. Planujemy zakup mniejszej liczby, mniej kosztowych niż rok temu upominków.

Z badań wynika także, że Polacy będą tym razem wybierać prezenty zdecydowanie mniej impulsywnie. Romantyków wypierają pragmatycy. Większość zbadanych przez Deloitte osób przy zakupach będzie kierowało się użytecznością produktu oraz jego ceną. - Podobnie jak w ubiegłych latach będziemy bardzo praktyczni, jeśli chodzi o nasze prezenty - powiedziała Magdalena Jończak, dyrektor działu konsultingu Deloitte. - Dużą rolę będzie grała cena - podkreśliła.

Wolimy książki, ale nie pogardzimy gotówką

Większość z nas na Gwiazdkę najbardziej chciałaby dostać książki. Tak wynika z deklaracji 41 procent badanych. Jednak niemal tyle samo osób (40 proc.) twierdzi, że wolałoby otrzymać w prezencie gotówkę.

Reszta Europy jest nieco bardziej nastawiona na pieniądze. - Od kilku lat pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych prezentów w Europie zajmowały książki. W 2012 roku jednak w rankingu prowadzi gotówka - czytamy w raporcie.

Oczekiwania w miarę pokrywają się z zamiarami. W tym roku w Polsce najczęściej kupowanymi prezentami będą właśnie książki. Większość Polaków dostanie takie upominki, jakich sobie życzy. Chęć ofiarowania gotówki zadeklarowało jedynie 13 procent badanych. Dzieciom najchętniej sprezentujemy gry edukacyjne. - Polacy wybierając zabawki stawiają na rozwój dziecka - twierdzą autorzy raportu.

Nie chcemy pożyczać

Święta sfinansujemy w tym roku głównie za pomocą oszczędności. Około 20 procent badanych zadeklarowało, że w wydatkach pomoże sobie kartą kredytową, którą planuje spłacić zaraz po świętach. Bardzo niewiele osób zamierza zaciągnąć świąteczny kredyt lub pożyczyć pieniądze od rodziny bądź przyjaciół.

Niestety, chęć ograniczenia wydatków na prezenty nie oznacza, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą mniej kosztowne od poprzednich. Polacy biorący udział w badaniu zadeklarowali, że w tym roku ich świąteczny budżet będzie o niemal 12 proc. większy niż w rok temu.

Mimo ekonomicznego podejścia prezenty pochłoną niemal połowę budżetu przeznaczonego przez przeciętnego Polaka na święta. Nieco więcej wydamy na świąteczne potrawy. W sumie na święta wydamy ok. 1280 złotych. Dla porównania - przeciętna europejska rodzina przeznaczy na ten cel prawie dwa razy więcej.

DOSTĘP PREMIUM