Żołnierze amerykańscy w Polsce? Minister: To spełnienie marzeń

- Amerykańscy żołnierze w Polsce to spełnienie marzeń - mówi Tomasz Siemoniak w rozmowie z Konradem Piaseckim w RMF FM. Minister obrony narodowej, mówiąc o powitaniu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w bazie lotniczej w Łasku, stwierdził, że ?w razie potrzeby, amerykańscy sojusznicy nie porzucą Polski?.

- Dziś pojawiają się u nas sojusznicy i przyjaciele. Od dziś współpraca z Amerykanami będzie wyglądać zupełnie inaczej - mówi szef MON komentując przylot amerykańskich żołnierzy, którzy po raz pierwszy będą na stałe stacjonować we wschodniej części Europy.

Aviation Detachment, pododdział amerykańskich sił zbrojnych, ma stacjonować w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Amerykańscy żołnierze będą uczestniczyć we wspólnych szkoleniach z naszymi lotnikami i technikami. Dzisiaj przylatuje do Polski jedynie 10-osobowa delegacja, natomiast maksymalnie w bazie będzie mogło stacjonować 250 żołnierzy z USA - informuje Rmffm.pl.

- To jest ważny dzień i ważny moment. Po raz pierwszy z naszego życzenia, z naszej woli pojawiają się żołnierze z innego państwa. Sojusznicy i przyjaciele - mówi Siemoniak.

Zaznacza, że umowa na obecność żołnierzy jest bezterminowa. - Liczymy, że ta współpraca sił powietrznych od dzisiaj będzie trwała, dopóki oba państwa będą sobie tego życzyły. Dla nas jest to bardzo korzystne - wyjaśnia i zaznacza, że nie ma wątpliwości, że jeśli dojdzie do jakiejkolwiek agresji na Polskę, to Amerykanie zainterweniują.

- Spójrzmy na ich historię, są krajem lojalnym wobec sojuszników i myślę, że te konkretne kroki, którym jednym z nich jest ten posterunek w Łasku pokazują, że zależy im na naszym bezpieczeństwie - mówi na antenie RMF FM.

Czytaj więcej na Rmffm.pl

DOSTĘP PREMIUM