Giertych o organizatorach Marszu Niepodległości: Nieudolni i niedojrzali. Po prostu wstyd

- Pan Winnicki powinien odpowiedzieć za swoją nieudolność - powiedział na antenie Radia Zet Roman Giertych. Jego zdaniem Młodzież Wszechpolska, którą kieruje Robert Winnicki, wykazała się nieudolnością przy organizacji Marszu Niepodległości. - Organizowanie czegokolwiek z ONR jest sprzeczne z tradycją ruchu narodowo-demokratycznego i durne. To co zrobił Winnicki to jest po prostu wstyd - stwierdził.

W niedzielę po południu doszło w centrum Warszawy do burd niedługo po rozpoczęciu Marszu Niepodległości, organizowanego m.in. przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. Na ul. Marszałkowskiej w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki. 176 osób zostało zatrzymanych. Rany odniosło 22 funkcjonariuszy, trzech trafiło do szpitala.

Zobacz wideo

W ocenie Romana Giertycha, byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, przerzucanie na policję winy za zamieszki podczas wczorajszego marszu jest śmieszne. - Ci ludzie nie dorośli do organizacji dużych marszów - powiedział w programie Moniki Olejnik na antenie Radia Zet. - Po raz kolejny okazało się, że organizatorzy nie potrafili uspokoić prowokatorów - dodał.

Giertych skrytykował Młodzież Wszechpolską również za współpracę z Obozem Narodowo-Radykalnym. - Już przed wojną ten podział między Narodową Demokracją a ONR był bardzo jasny. ONR wprost nawiązuje do antysemityzmu i innych bardzo radykalnych sformułowań - podkreślił. Określił organizowanie marszu wspólnie z ONR-em jak "durne".

Giertych zaznaczył jednak, że sama idea marszu jest słuszna. - Większość uczestników tego marszu to pewnie byli porządni, młodzi ludzie. Mam dla nich szacunek za to, że chcą demonstrować swój patriotyzm - powiedział

"Osobowość Kaczyńskiego jest wypaczona"

Były lider LPR skomentował także ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Stwierdził, że osobowość prezesa PiS jest "wypaczona". - Mam wrażenie, że w niektórych przypadkach zanurzanie się w opary religii smoleńskiej może prowadzić do wypaczenia osobowości. Bo powiedziałem o wypaczonej osobowości, nie o chorobie. Myślę, że takie wypaczenie u wielu ludzi następuje - powiedział Roman Giertych.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński byłby idealnym premierem Polski z punktu widzenia Rosjan. - Dla Rosjan idealnym premierem w Polsce jest Jarosław Kaczyński, który na konferencjach międzynarodowych trzyma makietę Tu-154 i wykrzykuje, że trzeba ukarać za to Rosjan - stwierdził.

- To dla nich idealna sytuacja, bo to będzie oddzielało polskie przywództwo od relacji międzynarodowej. Dla Rosji Jarosław Kaczyński jest idealnym premierem w Polsce i zrobią wiele, aby ten scenariusz idealny się spełnił - przekonywał Giertych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM