Miał organizować zamieszki przed meczem Polska - Rosja. ?Kelner" wychodzi zza krat

Prokuratura zdecydowała, że nie będzie wnioskować o przedłużenie aresztu dla Wojciecha B. i przychyli się do wniosku obrońcy o jego wypuszczenie - ustaliło TOK FM. Mężczyzna, w środowisku kibiców znany jako ?Kelner", według śledczych w trakcie Euro 2012 miał organizować zamieszki przy okazji meczu Polska - Rosja.

Prokuratorzy doszli do wniosku mają już wystarczające dowody potwierdzające jego winę, więc nie ma obawy, że będzie próbował mataczyć. W tej sytuacji na proces może poczekać na wolności. Zabezpieczeniem ma być jedynie poręczenie majątkowe - jego wysokość na razie nie jest znana.

Nie przyznaje się winy - "To szykany polityczne"

Z ustaleń prokuratorów wynika, że 'Kelner' miał koordynować przyjazd grup pseudokibiców z całego kraju do stolicy - podpowiadać jak dojechać, jak się maskować, jak atakować Rosjan. Nie przyznał się do winy i twierdził, że to "szykany polityczne".

Pomagać miał mu Wojciech W. z zarządu Stowarzyszenia Kibiców warszawskiej Legii. Obaj usłyszeli zarzuty nawoływania do przemocy z powodu przynależności narodowej, ale tylko 'Kelnera' sąd zatrzymał w areszcie. Wojciech W. dostał policyjny dozór.

Mężczyznom grozi do 5 lat więzienia. Z relacji prokuratorów wynika, że wkrótce akta sprawy mogą trafić do sądu.

Do zamieszek, których dotyczy postępowanie, doszło w Warszawie, przed meczem Polska - Rosja w trakcie mistrzostw Euro 2012. Na początku pseudokibice starli się ze sobą na Moście Poniatowskiego. Później przeniosły się między innymi w okolice ulic Marszałkowskiej i Chmielnej oraz w rejon Nowego Światu.

W ich trakcie policjanci zatrzymali łącznie 184 osoby, w tym 156 Polaków, 25 obywateli Rosji, a także obywatela Hiszpanii, Węgier i Algierii. 33 osoby zostały przewiezione do izby wytrzeźwień. W zamieszkach obrażenia odniosło 10 policjantów, którym udzielono pomocy medycznej. Przy niektórych z zatrzymywanych osobach policjanci znajdowali niebezpieczne narzędzia, między innymi kastety i pałki, a także ochraniacze na zęby.

TOK FM PREMIUM