Szpital chciał oszczędzić, ale... przepisy nie pozwalają [ABSURDY SŁUŻBY ZDROWIA cz.3]

Szpital chciał zaoszczędzić, a przy okazji poprawić los pacjentów - ale przepisy mu tego zabraniają. W TOK FM opisujemy kolejny absurd w polskiej służbie zdrowia. Dziś Centrum Onkologii, które zainwestowało we własny hotel, by ci, którzy nie potrzebują hospitalizacji, nie zajmowali łóżek i nie generowali niepotrzebnych kosztów. Urzędnikom takie innowacje nie mieszczą się w głowie.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy przyjmuje mnóstwo pacjentów z różnych stron województwa, a nawet kraju. - Część pacjentów nie musi leżeć na łóżku szpitalnym, przykładowo w radioterapii, ale jeżeli pacjent mieszka sto czy dwieście kilometrów od szpitala, to trudno, żeby dojeżdżał codziennie, przez pięć albo sześć tygodni, bo to by było irracjonalne - mówi TOK FM dyrektor centrum Zbigniew Pawłowicz, który znalazł rozwiązanie tej sytuacji i stworzył przy szpitalu hotel dla pacjentów.

Najdroższy hotel to szpital. Pacjent nie musi, ale leży >>>

- Obliczyliśmy, że doba szpitalna, przykładowo w radioterapii kosztuje 360 złotych, a doba hotelowa 150 złotych. Wnioski są proste - mówi Pawłowicz i dodaje, że hotel znajduje się przy szpitalu i pacjenci również i tam mogą liczyć na opiekę medyczną.

Albo w szpitalu albo nigdzie

Problem polega na tym że zgodnie z procedurami NFZ za pobyt pacjenta w hotelu nie chce płacić i dlatego pacjenta trzeba położyć na oddział. - To powoduje wydłużanie kolejek, większe wydatki, a na dodatek stan zdrowia tych, którzy czekają w kolejkach, może się pogorszyć. To znowu generuje koszty - mówi dyrektor centrum i zapewnia, że pomysł hotelu przedstawił 3 lata temu.

- Od ówczesnego szefa Funduszu usłyszałem, że nie ma takiego kodu. Nikt nie odpowiadał na moje pisma - mówi Pawłowicz i dodaje, że już nie zamierza w tej sprawie walczyć z urzędnikami.

W funduszu bez zmian

Dziś TOK FM uzyskało w funduszu identyczną odpowiedź. - Nie ma procedur, które umożliwiają Narodowemu Funduszowi Zdrowia pokrywać kosztów takiego leczenia - mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński i dodaje, że ruch w tej sprawie muszą wykonać ci którzy stanowią przepisy, a nie ci, którzy je stosują.

Jeśli i państwo znacie lub doświadczacie absurdalnych rozwiązań w polskiej służbie zdrowia - piszcie na adres reporterzy@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM