Konopnicka? Była lesbijką czy nie - nieważne. Ale wybrała życie z kobietą [STERNICZKI]
Mem z Marią Konopnicką, "polską ikoną ruchu LGBT" miał być prztyczkiem w nos dla środowisk prawicowcych, które śpiewały "Rotę" 11 listopada. Jeden z organizatorów Marszu Niepodległości Artur Zawisza kuriozalnie komentował sprawę orientacji seksualnej Marii Konopnickiej i machina ruszyła.
- Maria Konopnicka była w swoim czasie tępiona przez prawicę jako pisarka zbyt lewicowa, zbyt postępowa i zbyt ateistyczna według uznania polskiej prawicy. Z tamtej strony spotkało ją bardzo wiele nieprzyjemności, które były być może przyczyną jej cichej emigracji z Polski w latach 90. XIX wieku. Ona nie musiała wyjeżdżać, ale dwadzieścia lat była poza Polską i większość czasu z własnej woli spędzała za granicą - powiedziała dr Katarzyna Nadana z ośrodka Gender Studies IBL Polskiej Akademii Nauk w audycji "Sterniczki" Programu I Polskiego Radia.
Wybrała życie z kobietą. To bezsprzeczne
Powiedziała, że nie ma żadnych dowodów na to, że związek Marii Konopnickiej z Marią Dulębianką miał charakter seksualny, natomiast bezsprzeczny jest fakt, że wybrała kobietę na towarzyszkę życia. - To nie jest tak, że jeśli powiemy, że to nie była relacja erotyczna, to strona LGBT jest rozczarowana, bo Konopnicka nie jest lesbijką, a strona narodowa uradowana. Ta przyjaźń, to wspólne życie, to ponad dwudziestoletnie bycie razem jak w najlepszym małżeństwie to fantastyczny fakt kulturowy - oceniła dr Nadana.
Dodała, że Konopnicka jest dobrym przykładem dla osób LGBT o tyle, że ułożyła sobie życie poza obowiązującymi wzorami społecznymi. - Kobieta może dokonać wyboru życia nie obok mężczyzny, ale obok drugiej kobiety. Bez względu na to, czy to ma wymiar erotyczny, czy nie, daje poczucie więzi, zrozumienia i wsparcia - mówiła.
Jej twórczość była bardziej zmysłowa
Nadana stwierdziła, że po twórczości malarskiej Dulębianki i literackiej Konopnickiej widać duży wpływ kobiet na siebie wzajemnie. - Twórczość Konopnickiej w latach 80.-90. rozkwitła. Wyzwoliła się z tego gorsetu pozytywistycznego i stała się dużo bardziej erotyczna i zmysłowa - powiedziała.
Prof. Małgorzata Fuszara dodała, że dyskusja o Konopnickiej pokazuje złożoność tej upraszczanej w szkole postaci. - Z jednej strony narodowcy śpiewają "Rotę", z drugiej w szkołach komunistycznych byliśmy uczeni tych wierszy, które bardzo zwracają uwagę na nierówności społeczne, z trzeciej postać Dulębianki, która walczyła o prawa kobiet - powiedziała socjolog.
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
- Rząd może zablokować TikToka. Projekt stanowiska wyciekł do mediów
- Protesty w Izraelu. Starcia przed domem premiera. Prezydent wezwał do wstrzymania reformy sądownictwa
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację