"Czas najwyższy zacząć działać". Niedoszły zamachowiec szukał zwolenników w sieci?

Niedoszły zamachowiec zatrzymany przez ABW prawdopodobnie szukał zwolenników w internecie. Na forach nawoływał do "organizowania się przeciwko tyranii". Podawał adres e-mail, pod którym był rzekomo dostępny. Zamieszczał antyrządowe posty, w których atakował Platformę Obywatelską.

Z nieoficjalnych informacji radia TOK FM wynika, że niedoszły zamachowiec to Brunon K., chemik specjalizujący się w materiałach wybuchowych i wykładowca krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Na internetowych forach można znaleźć wiele jego wpisów. Najwyraźniej od jakiegoś czasu starał się znaleźć w sieci osoby, które pomogłyby mu w organizacji zamachu.

"Czas najwyższy przestać pieprzyć i zacząć działać" - pisał na forach internetowych. "Jedna osoba to nic, ale grupa osób to już coś" - przekonywał i zapraszał do kontaktu za pomocą poczty elektronicznej.

Na innym forum pisał: "Czas najwyzszy sie organizowac bo od samego gadanie jeszcze nic nie zrobiono. Wszystkich ludzi dla ktorych wartosc slowa "wolnosc" znaczy cos wiecej niz dla POlitykow zapraszam do kontaktu osobistego" (pisownia cytatów oryginalna - red.). Pod każdym postem zamieszczał swój adres e-mail. Sprawdziliśmy - rzeczywiście posługiwał się nim jeden z pracowników krakowskiej uczelni.

"Organizowałem wykłady z materiałów wybuchowych"

W niektórych postach Brunon K. podkreślał, że z wykształcenia jest chemikiem i ma doświadczenie z materiałami wybuchowymi. "Jestem chemikiem z wyksztalcenia. Organizowalem wyklady z materialow wybuchowych i inzynierii saperskiej ale teraz robi sie gorzej niz za komuny. Nie wspomne juz o ustawie o broni czy amunicji gdzie jest jedna z najbardziej restrykcyjna na swiecie" - pisał. "Jedno jest pewne. Wladza boi sie panicznie Polakow, ze w koncu sie za nich zabierze. To dobry sygnal do tej POry POlitycy robili co chcieli teraz przynajmniej sie boja. To i dobrze kiedys i na nich przyjdzie kolej. Zainteresowanych prosze o kontakt".

Z powodu tego typu wpisów niedoszłym zamachowcem zainteresowało się ABW. Brunon K. w niektórych postach narzekał, że nie może oficjalnie prowadzić wykładów na temat np. dywersyjnego wykorzystania materiałów wybuchowych. "Niestety Rudy bandyta zakazał mi(...) teraz grozi mi za to aż 5 lat!" - pisał.

Udzielał się także w portalu społecznościowym Nasza Klasa. "A filmy o wybuchach mam i wielu mnie namawiało, żebym je w internecie pokazał wszystkim. Jednak ja wolę tylko prywatnie pokazywać takie filmy, a to z jednego ważnego powodu. Nie wiem dokładnie, po ilu latach tego rodzaju przestępstwo ulega przedawnieniu wg ustawy w prawie karnym RP" - pisał, mając prawdopodobnie na myśli nagrania wideo, na których zarejestrował próbne detonacje materiałów wybuchowych.

Wpisy o materiałach wybuchowych skierowały na Brunona. K. uwagę ABW - Szczegółowa analiza kontaktów Andersa Breivika doprowadziła do pierwszych śladów, które zaowocowały aresztowaniem podejrzanego - potwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej Donald Tusk.

Nacjonalista i ksenofob

Zdaniem prokuratorów niedoszły zamachowiec uważa, że aktualna sytuacja społeczna i gospodarcza w naszym kraju zmierza w złą stronę, bo wszystkie stanowiska rządowe zajęte są przez osoby, które on określa mianem obcych. Nie są to w jego opinii prawdziwi Polacy.

- Kierował się względami narodowościowymi, nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi i antysemickimi - mówił krakowski prokurator podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Proponuje organizowac sie przeciwko tyranii. Nasi dziadkowie i ojcowie walczyli o to zebysmy zyli w wolnym kraju. Wiekszosc was to tylko 'mocni w gebie'. Czas na czyny. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu bezposredniego" - pisał w powtarzających się postach.

Na niektórych forach Brunon K. żywiołowo występował w obronie Radia Maryja i ojca Rydzyka. "Ty glupia pindo. Sluchalas ty chociaz Radia Maryja czy TV Trwam. Przeciez nic tam nie ma "antysemickiego" czy "antymasonskiego" tylko i wylacznie prawde. Natomiast w mediach rzadowych ile pomyj sie wylewa na Ojca Rydzyka, Tak przeszkadza wam drzazga w oku blizniego a u siebie belki w oku nie dostrzegacie. Banda hipokrytow" - pisał w poście cytowanym przez autora blogu pantarhei.salon24.pl . "To, ze Ojciec Rydzyk zyje w dodstatku i nie klepie biedy to mnie to ani ziembi ani grzeje. Nie okrada nikogo w przeciwienstwie do POlitykow. Zrozumcie zmanipulowane przez media ludziska, ze Gazeta Polska; Radio Maryja czy TV Trwam to jedyne niezalezne media w kraju od POlitykow" - stwierdził w innym wpisie.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM