Kaczyński: Tusk popełnia wielki błąd, stawiając Wielką Brytanię jako przeciwnika

- Tusk popełnia wielki błąd negocjacyjny, stawiając Wielką Brytanię jako przeciwnika. To jest w tym momencie sojusznik - mówił Jarosław Kaczyński na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w sprawie negocjacji budżetowych. - Zdumiewające jest, że Tusk nie potrafił niczego uzyskać, również w przypadku Niemiec, które także chcą podobnych cięć - dodał.

- Brytyjczycy podtrzymują chęć obniżenia wydatków UE, natomiast wyraźnie deklarują, że to nie ma w żadnej mierze dotyczyć Polski i innych państw przyjętych do UE w ostatnich latach - mówił Jarosław Kaczyński o stanowisku Wielkiej Brytanii wobec cięć dotacji UE. Prezes PiS zaznacza, że takie stanowisko Davida Camerona jest efektem negocjacji, które prowadził.

Kaczyński podkreślał, że oszczędności mają dotyczyć tylko państw bogatych. Zaznacza, że został zapewniony o tym przez Camerona, a Anglicy podczas rozmów i zapewnień odwołali się do "historii komunizmu".

- Myśmy uzyskali tego rodzaju stanowisko Wielkiej Brytanii, które całkowicie uprawnia do stwierdzenia, że nie jest naszym głównym przeciwnikiem. W ogóle nim nie jest - przekonywał.

Losy rozpoczynającego się budżetowego szczytu UE w dużym stopniu zależą od Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron zgłosił pakiet propozycji, których wspólnym mianownikiem są wielkie cięcia. Brytyjczycy domagają się też utrzymania specjalnego rabatu we wpłatach do unijnego budżetu.

DOSTĘP PREMIUM