Zdecydowane "nie" dla matury z religii [WYNIKI SONDY]

Zdecydowana większość pytanych przez nas, bo aż 74 proc., opowiedziała się nie tylko przeciwko maturze z religii, ale w ogóle przeciwko religii w szkole. Za maturą z tego przedmiotu było jedynie 4 proc.

Kościół chce, by religia była przedmiotem maturalnym. "Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata" - napisali biskupi po środowym spotkaniu komisji wspólnej rządu i episkopatu.

Tymczasem w prawie 900 szkołach w Polsce w ogóle nie ma lekcji religii - wynika z informacji, do których dotarł portal Gazeta.pl . Jak to możliwe? Okazuje się, że jeśli rodzice i uczniowie nie wyrażą zainteresowania, to szkoła może po prostu religii nie prowadzić.

W naszej sondzie zapytaliśmy, czy religia powinna być przedmiotem maturalnym, jak chce episkopat Polski? Zdecydowana większość pytanych odpowiedziała: Nie, w dodatku religii w ogóle nie powinno być w szkole. Myśli tak 74 proc. sondowanych (godz. 13). Kolejne 13 proc. uznało, że religia nie powinna być na maturze, to nie jest przedmiot naukowy.

9 proc. uważa, że "można się zastanowić nad maturą z religioznawstwa obejmującego najważniejsze wyznania, a nie tylko jedno.

Za maturą z religii, bo jest przedmiotem, jak każdy inny głosowało 4 proc. sondowanych.

DOSTĘP PREMIUM