Coraz młodsi sięgają po alkohol. "10-latek przyszedł do szkoły pijany, zasnął na korytarzu"

Statystyki alarmują - już nawet 9-letnie dzieci sięgają po alkohol. Według policji w 2011 r. zatrzymano 15 tys. nieletnich pod wpływem alkoholu, z czego najmłodsi zatrzymani mieli zaledwie 9 lat.

Beata Olszewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 11 w Warszawie, mówi, że w jej placówce miała miejsce podobna sytuacja, kiedy to 10-letni uczeń przyszedł na lekcję pijany i zasnął na korytarzu. Według Olszewskiej winą za takie zachowania nieletnich można obarczyć tylko dorosłych. Dzieci, patrząc na spotkania towarzyskie rodziców, często zakrapiane alkoholem, same nie wyobrażają sobie dobrej zabawy bez używek.

Kampania społeczna "Pozory mylą, dowód nie" ma zwrócić uwagę dorosłych na problem sprzedaży alkoholu młodym ludziom. Kampania chce dotrzeć nie tylko do sprzedawców alkoholu, ale również do rodziców. W szkołach podstawowych i gimnazjach są organizowane specjalne spotkania dla rodziców, na których to można m.in. dowiedzieć się, w którym sklepie sprzedawany jest alkohol.

Finał kampanii "Pozory mylą, dowód nie" odbędzie się 4 grudnia, kiedy to zostaną ogłoszeni laureaci konkursu na "Odpowiedzialną gminę roku".

DOSTĘP PREMIUM