Prezes NFZ: Można w internecie lub w NFZ sprawdzić, gdzie są krótsze kolejki

- Pacjent może sprawdzić, w których placówkach są mniejsze kolejki - podpowiada w TVP1 prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Według niej pacjenci mogą sami zmniejszyć długość kolejek m.in. poprzez niezapisywanie się na ten sam zabieg w kilku placówkach.

Agnieszka Pachciarz, szefowa NFZ, uważa, że informacje o wielkich kolejkach w służbie zdrowia są przesadzone. - Średnia kolejka jest krótsza. Czeka się kilka tygodni czy kilka miesięcy, ale są i placówki, gdzie z dnia na dzień można iść do lekarza - powiedziała w TVP. Dodała, że: "kolejki niestety są wpisane w system, są w każdym europejskim kraju".

Według Pachciarz pacjenci sami mogą skrócić sobie czas oczekiwania na wizytę. - Pacjent może sprawdzić w internecie lub bądź dzwoniąc do Funduszu, gdzie jest krótsza kolejka - zapewniła.

Jak mówiła prezes, czasami kolejka przedłużana jest sztucznie. - Mamy przykłady operacji zaćmy. Na 15 listopada 50 tys. osób jest zapisanych w dwa miejsca (na operację). Są takie osoby, które są wszędzie zapisane - stwierdził Pachciarz. Choć zastrzega, że to tylko jeden z wielu problemów.

Przyznaje też, że problemem są pieniądze. - Mniej niż 5 proc. PKB idzie na zdrowie, w takiej sytuacji zawsze będzie za mało - powiedziała.

DOSTĘP PREMIUM