Śledzą nas na każdym kroku, a w MSW nie mają na to rady. "Mamy wolnoamerykankę"

Kamery monitoringu w centrach miast, sklepach rejestrują każdy nasz krok. Ale co ciekawe, w Polsce nie ma przepisów regulujących zasady nagrywania i przechowywania nagrań. GIODO i RPO od ponad roku czekają na odpowiedź z MSW. - Ale zapewnia, że prace koncepcyjne trwają - mówił w TOK FM GIODO Wojciech Wiewiórowski..

Władze miast zawsze z dumą informują o uruchamianiu kolejnych kamer monitoringu. I zapewniają, że zwiększa to bezpieczeństwo mieszkańców.

Kamery stały się już stałym elementem wyposażenia sklepów, centrów handlowych i wielu biurowców.

Ciekawe jest jednak to, że nadal nie ma w Polsce przepisów szczegółowo regulujących zasady wideomonitoringu.

- Mamy wolnoamerykankę i negatywnie odróżniamy się do reszty krajów Europy - mówił w TOK FM GIODO Wojciech Wiewiórowski.

A odpowiedzi brak

Uregulowania tego problemu domagają się jednym głosem od rządu rzecznik praw obywatelskich i generalny inspektor ochrony danych osobowych. - RPO już 1,5 roku temu skierowała wniosek o uregulowanie tego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W sierpniu 2011 roku GIODO przedstawiło ministerstwu opracowanie dotyczące tego, jak takie regulacje mogłyby wyglądać. Ale MSW nie odpowiedziało. Zapewniają, że trwają prace koncepcyjne - relacjonował Wiewiórowski.

GIODO przyznaje, że taka sytuacji jest dla niego bardzo niezręczna. - GIODO zachowuje się jak struś z głową w piasku, udając, że nie ma problemu wideonadzoru.

Podstawowe sprawy, które powinny być uregulowane, to m.in. kto i gdzie może zainstalować kamery, w jaki sposób i przez jaki czas przechowywane są nagrania, kto ma do nich dostęp.

Jeśli przepisów nie będzie, to...

Wybranowski nie zamierza bezczynnie czekać, aż MSW skończy pracę. - Zagroziłem MSW, że zaczniemy stosować ustawę O ochronie danych osobowych do kwestii związanych z wideomonitoringiem. I zaczniemy od siedziby GIODO i MSW - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

GIODO nie ma wątpliwości, że przepisy ustawy można wykorzystać, bo w takich instytucjach jak ministerstwo funkcjonują np. księgi wejść i wyjść z budynku, które zawierają dane osobowe.

Skarga w sprawie parkomatów?

Generalny inspektor ochrony danych osobowych rozważa złożenie skargi w sprawie parkometrów z centrum Warszawy. Aby pobrać bilet trzeba podać m.in. nr rejestracyjny samochodu.

Do GIODO dotarło już wiele pytań i skarg w tej sprawie.

Jak podkreślał Wojciech Wiewiórowski, tak jak w przypadku kamer, także w tej sytuacji nie mamy jasności, jak długo takie dane są przechowywane i kto ma do nich dostęp.

TOK FM PREMIUM