Zmarł Władysław Trebunia-Tutka, podhalański muzyk i artysta

Nie żyje założyciel słynnego zespołu Trebunie-Tutki Władysław Trebunia-Tutka. Artysta zmarł w Zakopanem. Miał 70 lat.

Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942 roku w Poroninie. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Prezentował swoje prace w całej Europie. Był projektantem tkanin, zajmował się malarstwem ściennym, sztalugowym, witrażowym, malował na szkle i pastelami. Władysław Trebunia-Tutka był również założycielem i filarem kapeli Trebunie-Tutki, w której grał na skrzypcach.

 

Grupa Trebunie-Tutki przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje grupy opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej oraz specyficznym stylu wykonawczym.

Zespół Trebunie-Tutki współpracuje z różnymi artystami w Polsce i za granica, m.in. z Adrianem Sherwoodem, Krzysztofem Ścierańskim, Voo Vooi Włodzimierzem Kiniorskim. W 2008 roku, razem z jamajskim zespołem reggae Twinkle Brothers, Trebunie-Tutki wydali album "Songs of Glory" ("Pieśni Chwały"). W 2010 roku album uzyskał w Polsce status złotej płytysprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy.

W skład zespołu wchodzą członkowie rodziny Trebunia-Tutki.

 

TOK FM PREMIUM