UE chce zmniejszyć bezrobocie wśród młodych. "To może się odbyć kosztem starszych pracowników" [EKSPERCI]
UE chce, żeby każdy kraj członkowski zagwarantował młodym bezrobotnym ludziom otrzymanie w ciągu czterech miesięcy propozycji pracy lub szkolenia.
Program nazwany "gwarancją dla młodych" to pomysł UE na walkę z bezrobociem wśród młodych. Dane pokazują, że problem osiągnął dramatyczny poziom. Najgorzej jest w Hiszpanii i Grecji, gdzie poziom bezrobocia wśród osób, które nie skończyły 25 lat, przekroczył 50 proc.
Prezes Instytutu Badań Strukturalnych dr Maciej Bukowski sceptycznie ocenia unijny pomysł. - Ani UE, ani żaden rząd nie może zagwarantować pracy. O tym decyduje rynek. Spadek ogólnego poziomu bezrobocia sprzyja spadkowi bezrobocia wśród młodych. Dlatego trudno mi uwierzyć, żeby jakiś program dotyczący bezrobocia młodych lub też kobiet, mógł znacząco zmodyfikować stopę bezrobotnych wśród tych grup. Może to zrobić tylko nieznacznie - mówił w programie "Połączenie" w TOK FM.
A co ze starszymi?
Według Dominiki Staniewicz z BCC, nawet najbardziej słuszny program niesie za sobą ryzyko. Że uruchomi kolejne problemy.
- Jeśli przymusimy pracodawców do zatrudniania młodych ludzi, to może się okazać, że odbędzie się to kosztem pracowników, którzy mają powyżej 30 lat. Mamy pewien zasób miejsc pracy, i nie będzie więcej w tej chwili - uważa ekspert ds. rynku pracy.
"Etat zaraz po studiach? Absolwenci nie są na to gotowi" PRZECZYTAJ
Staniewicz jest zdania, że "idea gwarancji jest bardzo niebezpieczna". - Strasznie się boję stworzenia takiej postawy "bo mi się należy". To na dłuższą metę może być problemem. A doświadczenia moje i moich znajomych - pracodawców - pokazują, że taka postawa roszczeniowa już funkcjonuje.
Zdaniem gościa TOK FM, większość zaleceń unijnych z programu "gwarancja dla młodych" już funkcjonują w Polsce. - Naszym problemem nie jest to, że nie możemy zatrudnić absolwenta na staż. Naszym problemem nie jest to, że nie możemy szkolić tych, którzy zgłoszą się do urzędu pracy. Naszym problemem jest to, że nie mamy rynku, który by ich wchłonął - podkreśliła Dominika Staniewicz z BCC.
Na dobry początek Komisja Europejska przeznaczy 10 mln euro na walkę z bezrobociem młodych.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"