Jerzy Jurecki "Dziennikarzem Roku". Anna Wacławik-Orpik z "Grand Pressem"

Dziennikarzem Roku 2012 został Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Konkurs od 1997 r. organizuje miesięcznik "Press". Przyznano także nagrody "Grand Press" za na najlepsze materiały dziennikarskie. W kategorii "Wywiad" nagrodzono Annę Wacławik-Orpik z TOK FM.

Jurecki zasłynął w tym roku w mediach tym, że wcielił się w Czubakę - postać z filmu "Gwiezdne wojny" - aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy, którzy prowadzą stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości. Dzięki przebraniu Jurecki był świadkiem, jak podejrzewany przez redakcję dyrektor inkasuje pieniądze od sprzedawców. Jako Czubaka Jurecki też zapłacił 50 zł - za prawo do fotografowania się z uczestnikami Hołdymasu. Nie dostał za to pokwitowania. "Tygodnik Podhalański" opisał całą sprawę w tekście "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Po publikacji sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

Laureat nie krył zaskoczenia. - Dziękuję przede wszystkim redakcjom (nominacje w tym roku zgłosiło 51 redakcji), które zauważyły, że tam, na Podhalu, w górach, jest taki jeden gościu, który próbuje o coś jeszcze zawalczyć - powiedział.

Drugie miejsce w kategorii "Dziennikarz Roku 2012" przyznano Wojciechowi Jagielskiemu z PAP. Trzecie miejsce zajął Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki"; czwarte przyznano Januszowi Ansionowi wydawcy i redaktorowi naczelnemu "Kuriera Słupeckiego". To samo miejsce ex aequo zajął dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch.

"Grand Press" dla Anny Wacławik-Orpik

W kategorii "Wywiad" nagrodzono Annę Wacławik-Orpik (TOK FM) za " Seks jest czymś więcej" - wywiad z chorą na raka Joanną Sałygą, znaną jako blogerka Chustka, o tym, że nowotwór wzmacnia pragnienie życia i pragnienie uczuć; że chorzy także potrzebują erotyki, bliskości i intymności. Bohaterka wywiadu przegrała z chorobą nowotworową .

To nie pierwszy Grand Press Anny Wacławik-Orpik. Rok temu dostała tę nagrodę za cykl rozmów o domach dziecka. Miesiąc temu ukazała się książka Ani "Życie - zderzenie czołowe". To zbiór rozmów o Bogu, honorze, ojczyźnie, miłości, śmierci i sensie życia.

Afera solna i tekst o śmierci gen. Petelickiego nagrodzone

W kategorii "News" zwyciężył tekst "Sławomir Petelicki nie żyje" - informacja Romana Osicy (RMF FM) o tym, że generał Sławomir Petelicki nie żyje oraz że prawdopodobnie było to samobójstwo. W tej kategorii nominowani byli także: Piotr Nisztor, Samuel Pereira, Marcin Pietraszewski, Robert Zieliński, Mirela Mazurkiewicz, Kinga Kessler-Malinowska.

"Grand Press" w kategorii "Dziennikarstwo Śledcze" otrzymał Tomasz Patora ("Uwaga!" TVN) za materiał "Afera solna" - będący efektem śledztwa, które ujawniło, że na rynek spożywczy trafiała sól wypadowa nadająca się wyłącznie do celów przemysłowych. Nominowani byli także: Sylwester Latkowski i Michał Majewski, Wojciech Cieśla, Artur Grabek, Bertold Kittel, Jarosław Jabrzyk i Michał Stankiewicz, Marek Górlikowski i Roman Daszczyński oraz Karol Jedliński.

W kategorii "Publicystyka" nagrodzono "Państwo w państwie" - program Agnieszki Zalewskiej i Przemysława Talkowskiego (Polsat) pokazujący, że polski wymiar sprawiedliwości ma kłopot z instytucją świadka koronnego, który może oskarżyć niewinnych ludzi, wyjechać z kraju i zniknąć na zawsze.

|"Gazeta Wyborcza" zdominowała reportaż

"Jajeczkami się podzielę" - tekst Urszuli Jabłońskiej ("Gazeta Wyborcza - Duży Format"), to z kolei "Grand Press" w kategorii "Reportaż Prasowy". "Dzięki reportażowi rozumiemy, dlaczego banki spermy są przepełnione, a pustkami świecą banki komórek jajowych niezbędnych przy in vitro" - argumentowało jury. Wśród siedmiu nominowanych tekstów sześć pochodziło od autorów związanych z "Gazetą Wyborczą".

Dziennikarze Radia Opole Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska zwyciężyli w kategorii "Reportaż Radiowy". Jury nagrodziło ich materiał "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja '68" - historię zbrojnej interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku, opowiedzianej głosami polskich żołnierzy i czechosłowackich archiwalnych nagrań radiowych.

"Trzy dni z matką skazanego na śmierć", "Zobacz, jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi" - reportaże Moniki Góralewskiej ("Superwizjer" TVN) to "Grand Press" w kategorii najlepszy reportaż telewizyjny.

"Grand Press" w kategorii "Dziennikarstwo Specjalistyczne" otrzymał "Matapiłkagrajta" - błyskotliwy tekst Wojciecha Staszewskiego ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") o bylejakości nauki wychowania fizycznego, która prowadzi do tego, że polska młodzież wykarmiona na jogurtach jest wolniejsza i słabsza niż dzieci za komuny.

645 materiałów, 50 nominowanych

Do XVI edycji nagród Grand Press zgłoszono aż 645 materiałów: prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Jury konkursu Grand Press nominowało do finału 50 materiałów dziennikarskich. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają czeki równowartości 1 tys. euro i nagrody rzeczowe. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek na 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Najwięcej w kategoriach Reportaż prasowy - 121 i Dziennikarstwo specjalistyczne - 132. W kategorii News było 40 prac, w Dziennikarstwie śledczym - 52, Publicystyce - 90, Reportażu radiowym - 48, Reportażu telewizyjnym - 60, Wywiadzie - 102. Zgodnie z regulaminem w każdej kategorii do finału może przejść maksymalnie siedem prac.

W tym roku w jury Grand Press zasiadali Bogusław Chrabota (Grupa Polsat), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza ("Press"), Mirosław Harasim (Polska Agencja Prasowa), Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice"), Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański"), Michał Kobosko ("Wprost"), Marcin Kowalczyk ("Express Ilustrowany"), Edward Miszczak (TVN), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Andrzej Skworz ("Press"), Jacek Snopkiewicz (TVP 2), Tadeusz Sołtys (RMF FM).

Za profesjonalizm i nie tylko

Tytuł Dziennikarza Roku to nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych. Dziennikarzem Roku 2012 zostanie ten, komu głosujące redakcje przyznały najwięcej punktów. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek równowartości 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Dotychczas tytuł Dziennikarza Roku zdobyli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008), Tomasz Lis (2009), Artur Domosławski (2010), Andrzej Poczobut (2011).

DOSTĘP PREMIUM