Kim był Krzysztof Zalewski, zamordowany w poniedziałek wiceprezes branżowego wydawnictwa
Krzysztof Zalewski został zabity wczoraj ok. godz. 14 w siedzibie wydawnictwa Magnum-X przy ul. Grochowskiej w Warszawie. Sprawcą według nieoficjalnych informacji jest Cezary S., prezes wydawnictwa. Wszedł do pokoju, w którym siedział jego zastępca, i zaatakował go nożem. Gdy kolega rannego rzucił się mu na pomoc, eksplodował materiał wybuchowy, który Cezary S. trzymał w rękach. Krzysztof Zalewski zmarł. Jego kolega został niegroźnie ranny. Sprawca odniósł obrażenia wynikające z wybuchu.
Krzysztof Andrzej Zalewski był wiceprezesem spółki Magnum-X wydającej hobbystyczne czasopisma militarne.
Prokuratura nie ujawnia na razie żadnych informacji o motywach zbrodni. Według nieoficjalnych informacji tłem zabójstwa miały być nieporozumienia biznesowe.
Mówił o sobie: "Specjalizuję się w dziedzinie obronności"
Urodzony w 1966 r. Zalewski był z wykształcenia cukiernikiem. Technikum ukończył w 1985 r. Pasjonował się historią wojskowości. Był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej. W latach 2006-2012 był radnym PiS na warszawskim Targówku. Podczas wyborów parlamentarnych w 2011 r. bezskutecznie starał się dostać do Sejmu. Kandydował z 20. miejsca listy PiS w okręgu warszawskim. Z tego okresu został zapamiętany, bo będąc redaktorem naczelnym pisma "Technika Wojskowa - Historia", wydawanego przez Magnum-X, rozesłał prośby o poparcie swojej kandydatury do klientów tego wydawnictwa.
Pisał wówczas o sobie: "Jestem dziennikarzem specjalizującym się w dziedzinie obronności. Od 1991 r. opublikowałem ponad 500 specjalistycznych artykułów oraz pięć książek poświęconych tej tematyce. Pełniłem funkcję redaktora naczelnego następujących pism: 'Nowa Technika Wojskowa', 'Morza Statki i Okręty', 'Lotnictwo Wojskowe', 'Lotnictwo'. Obecnie jestem redaktorem naczelnym czasopisma 'Technika Wojskowa - Historia'". Miał żonę i trójkę dzieci
Uważał się za eksperta lotniczego
Zalewski uważał się za eksperta lotniczego. "Wielokrotnie wypowiadałem się w telewizyjnych serwisach informacyjnych oraz publicystycznych" - pisał i precyzyjnie wyliczał, jakie to były media: "Wiadomości", "Teleexpress" TVP 1, "Panorama" TVP, TVP Info, Polsat, TVN, TVN 24, Telewizja Trwam.
Koncentrował się na oskarżaniu strony rosyjskiej, w tym kontrolerów lotu, o doprowadzenie do katastrofy, pomijając błędy popełnione przez polskich polityków, dowódców i lotników.
Często wypowiadał się w sprawie katastrofy smoleńskiej m.in. na łamach pism: "Gazeta Polska" "Nowe Państwo", "Dziennik Polska". Był jednym z głównych bohaterów filmu Anity Gargas "10.04.2010".
Zalewski napisał cztery książki poświęcone tematyce lotnictwa: "Amerykańskie lotnictwo pokładowe: 1941-1942", "Legion Condor", "Lotniskowce II wojny światowej cz. I", "Lotniskowce II wojny światowej cz. II".
Prawicowe media podkreślają obecnie, że Zalewski głośno krytykował raport komisji MAK oraz raport komisji Jerzego Millera, sugerując polityczny kontekst jego zabójstwa.
DOSTĘP PREMIUM
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
- "Interwencja" dostała list pożegnalny ofiar wybuchu w Katowicach? Prokuratura zabrała głos: Podjęliśmy działania