Kim był Krzysztof Zalewski, zamordowany w poniedziałek wiceprezes branżowego wydawnictwa

46-letni Krzysztof Zalewski, zamordowany w niejasnych okolicznościach w siedzibie wydawnictwa Magnum-X, był wiceprezesem tego wydawnictwa i byłym radnym PiS. Pasjonat obronności i lotnictwa. Pisał o sobie: ?Jako jeden z pierwszych ekspertów odrzucałem rosyjską wersję katastrofy smoleńskiej".

Krzysztof Zalewski został zabity wczoraj ok. godz. 14 w siedzibie wydawnictwa Magnum-X przy ul. Grochowskiej w Warszawie. Sprawcą według nieoficjalnych informacji jest Cezary S., prezes wydawnictwa. Wszedł do pokoju, w którym siedział jego zastępca, i zaatakował go nożem. Gdy kolega rannego rzucił się mu na pomoc, eksplodował materiał wybuchowy, który Cezary S. trzymał w rękach. Krzysztof Zalewski zmarł. Jego kolega został niegroźnie ranny. Sprawca odniósł obrażenia wynikające z wybuchu.

Krzysztof Andrzej Zalewski był wiceprezesem spółki Magnum-X wydającej hobbystyczne czasopisma militarne.

Prokuratura nie ujawnia na razie żadnych informacji o motywach zbrodni. Według nieoficjalnych informacji tłem zabójstwa miały być nieporozumienia biznesowe.

Mówił o sobie: "Specjalizuję się w dziedzinie obronności"

Urodzony w 1966 r. Zalewski był z wykształcenia cukiernikiem. Technikum ukończył w 1985 r. Pasjonował się historią wojskowości. Był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej. W latach 2006-2012 był radnym PiS na warszawskim Targówku. Podczas wyborów parlamentarnych w 2011 r. bezskutecznie starał się dostać do Sejmu. Kandydował z 20. miejsca listy PiS w okręgu warszawskim. Z tego okresu został zapamiętany, bo będąc redaktorem naczelnym pisma "Technika Wojskowa - Historia", wydawanego przez Magnum-X, rozesłał prośby o poparcie swojej kandydatury do klientów tego wydawnictwa.

Pisał wówczas o sobie: "Jestem dziennikarzem specjalizującym się w dziedzinie obronności. Od 1991 r. opublikowałem ponad 500 specjalistycznych artykułów oraz pięć książek poświęconych tej tematyce. Pełniłem funkcję redaktora naczelnego następujących pism: 'Nowa Technika Wojskowa', 'Morza Statki i Okręty', 'Lotnictwo Wojskowe', 'Lotnictwo'. Obecnie jestem redaktorem naczelnym czasopisma 'Technika Wojskowa - Historia'". Miał żonę i trójkę dzieci

Uważał się za eksperta lotniczego

Zalewski uważał się za eksperta lotniczego. "Wielokrotnie wypowiadałem się w telewizyjnych serwisach informacyjnych oraz publicystycznych" - pisał i precyzyjnie wyliczał, jakie to były media: "Wiadomości", "Teleexpress" TVP 1, "Panorama" TVP, TVP Info, Polsat, TVN, TVN 24, Telewizja Trwam.

Koncentrował się na oskarżaniu strony rosyjskiej, w tym kontrolerów lotu, o doprowadzenie do katastrofy, pomijając błędy popełnione przez polskich polityków, dowódców i lotników.

Często wypowiadał się w sprawie katastrofy smoleńskiej m.in. na łamach pism: "Gazeta Polska" "Nowe Państwo", "Dziennik Polska". Był jednym z głównych bohaterów filmu Anity Gargas "10.04.2010".

Zalewski napisał cztery książki poświęcone tematyce lotnictwa: "Amerykańskie lotnictwo pokładowe: 1941-1942", "Legion Condor", "Lotniskowce II wojny światowej cz. I", "Lotniskowce II wojny światowej cz. II".

Prawicowe media podkreślają obecnie, że Zalewski głośno krytykował raport komisji MAK oraz raport komisji Jerzego Millera, sugerując polityczny kontekst jego zabójstwa.

TOK FM PREMIUM