To zdjęcie obiegło sieć: toaleta w pociągu cała w śniegu. Koleje: "Niestety, zdarza się"

Weekend to nie był dobry czas dla polskich kolei. Najpierw zamieszanie z nowym rozkładem jazdy na Śląsku - tak wielkie, że pracuje nad nim sztab kryzysowy. Potem, na domiar złego - zdjęcie z WC pociągu "Portowiec" (Szczecin - Warszawa). W toalecie panowały polarne warunki klimatyczne, które uniemożliwiały skorzystanie z przybytku. - Takie przypadki w pociągach starego typu, niestety, się zdarzają - mówi nam Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

Jedna z pasażerek zrobiła zdjęcie zaśnieżonej toalety "Portowca", które opublikowała na Facebooku. Fotografia szybko zdobyła dużą popularność. Polubiło ją już ponad 16 tys. osób, a udostępniło ponad 3,5 tys. "Hardcor na maxa", "O matko, współczuję podróżnym!", "Przynajmniej czysto i świeżo" - to jedne z łagodniejszych z ponad 1700 komentarzy, jakie zostawili czytelnicy.

Zapytaliśmy o zdjęcie. - Zauważyliśmy odzew w mediach na fotografię toalety w "Portowcu" - mówi Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych. Wyjaśnia następnie: - Przyczyną takich przypadków jest nawiewanie śniegu przez nieszczelne lub uchylone okno. Takie przypadki w pociągach starego typu, gdzie nie można zablokować okien, niestety się zdarzają. Dotyczy to także drzwi w przejściach między wagonami. Zdarza się tak, że pasażerowie mimo zimy zostawiają je otwarte.

"Portowiec" jedzie 120 km/godz. Przy takiej prędkości...

Stilger zapewnia, że załogi pociągów są cały czas uczulane, by sprawdzać stan drzwi i okien podczas jazdy pociągu. - Ewentualne usterki są usuwane, okna i drzwi domykane. Niestety, każdej zimy zdarzają się takie przypadki jak w "Portowcu", ale tej zimy to pierwsze tak drastyczne zdarzenie - mówi nam. "Portowiec" przez większość trasy jedzie 120 km na godz. - Przy takiej prędkości i padającym śniegu nawet kilkucentymetrowe uchylenie okna może spowodować zaśnieżenie całej toalety - mówił Stilger.

Czy załoga pociągu, gdy zauważy zaśnieżoną toaletę, nie mogłaby odśnieżyć jej na najbliższej stacji? - Odśnieżenie toalety może nastąpić na stacjach, na których znajdują się pracownicy odpowiadający za naprawy i utrzymanie wagonów. Jeśli stan toalety zagraża bezpieczeństwu lub poważnie wpływa na komfort korzystania z niej, obsługa pociągu może zamknąć pomieszczenie do czasu usunięcia niedogodności. W każdym wagonie znajdują się dwie toalety - wyjaśnia Stilger.

Średni wiek taboru Przewozów Regionalnych to 30 lat. Ostatnio przewoźnik zmodernizował kolejne 10 klimatyzowanych wagonów, w których zamkniętych okien pasażerowie nie mogą otworzyć.

"WinterREGIO"

We wtorek po południu na Facebooku na profilu Przewozów Regionalnych pojawiły się przeprosiny dla pasażerów niedzielnego "Portowca". Czytamy w nich: "W nawiązaniu do naszego najbardziej popularnego posta - doceniamy twórczość i kreatywność naszych fanów. Niemniej, przykro nam, że pasażerowie pociągu interREGIO relacji Szczecin - Warszawa zastali taki widok w jednej z toalet. Pragniemy przeprosić naszych Pasażerów i w przyszłości wykazywać się większą czujnością. Będziemy się starać, aby był to ostatni taki 'winterREGIO' ;)".

TOK FM PREMIUM