Bartoś o reakcji Kościoła ws. konwencji KRE: "Płeć jako zjawisko tylko biologiczne? Ignorancja"
- Episkopat uważa, że nie istnieje coś takiego, jak kulturowa definicja płci i domaga się definicji biologicznej. To wyraz pewnej ignorancji. Nieuznawanie, że kultura jest źródłem zachowań ludzkich, że religia jest źródłem zachowań ludzkich - powiedział profesor w rozmowie z Moniką Olejnik.
Filozof podkreślił, że konwencja ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet nie dotyczy tylko religii katolickiej. - Najbardziej przykre jest to, że episkopat wie, że dzisiaj w Indiach jest wielki protest przeciw przemocy wobec kobiet. A episkopat protestuje przeciwko konwencji, która ma chronić te kobiety - mówił.
Kościół nie rozumie sensu tej konwencji
Były duchowny wyjaśniał na antenie Radia Zet, że konwencja ma na celu wymuszenie na państwach zmian przepisów. Kościół nie rozumie sensu tych konwencji międzynarodowych - stwierdził. - Są głosy episkopatu, że można inaczej bronić praw kobiet. Może w Polsce, ale przecież ta konwencja dotyczy ochrony praw kobiet na całym świecie. Polska ma ją podpisać, żeby uczestniczyć w procesie międzynarodowego wpływu na tę sytuację - dodał Tadeusz Bartoś.
Dlaczego biskupi tak krytycznie podchodzą do tego typu dokumentów? Konwencji o przemocy wobec kobiet Watykan nie podpisał od pięciu lat. Z innymi konwencjami dotyczącymi praw człowieka nie jest lepiej. - Biskupi boją się, choć nie wiem na jakiej zasadzie, że jeżeli płeć jest kulturowa, to małżeństwo można zdefiniować jako małżeństwo homoseksualne - wyjaśnia profesor. - Wyjaśnienia biskupów są ad hoc, kiepskie i niezrozumiałe, ponieważ najpierw jest polecenie, a później się szuka argumentacji - przekonuje.
Zdaniem Bartosia problemem jest to, że Kościół katolicki to organizacja scentralizowana. Jest zasada, że obowiązuje posłuszeństwo wobec papieża. I być może episkopat po prostu realizuje politykę Watykanu. Jeśli Watykan nie podpisał tylu konwencji, to i tej nie chce. Nie podpisał jej od kilku lat. To spójna polityka - podkreśla prof. Bartoś.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan