Od 1 stycznia w liście wyślesz tylko druki? "Tak Poczta łupi obywateli"

Od 1 stycznia obowiązuje na poczcie nowy regulamin. Zgodnie z nim nie można wysłać jako listu przesyłki innej niż dokumenty i czasopisma. Wszystko inne musi być wysłane paczką, a to kosztuje znacznie więcej - alarmują czytelnicy Gazeta.pl.

Od kilku dni obowiązuje nowy cennik Poczty Polskiej oraz nowy regulamin. Zgodnie z nim nie można wysłać jako listu przesyłki innej niż dokumenty i czasopisma. Jeśli w przesyłce takiej znajduje się, np. breloczek w pudełku lub paczka chusteczek higienicznych to panie w okienku mają to traktować jako paczki pocztowe, choć taka przesyłka jest w kopercie i waży mniej niż 2000 g - pisze czytelnik Gazeta.pl. - Oczywiście taka przesyłka jest o wiele droższa, co uderza w drobnych przedsiębiorców. I oto takim kosztem łupi się szarych obywateli. Ktoś powie możecie iść do konkurencji, tylko że konkurencja nie oferuje przesyłki listowej zagranicznej - dodaje. Z takim samym problemem zetknęło się więcej osób.

"Nie mamy prawa kontrolować zawartości przesyłek"

- Rzeczywiście od Nowego Roku weszło w życie nowe prawo pocztowe - potwierdza Tomasz Borowski z Biura Prasowego Poczty Polskie. Ustawa precyzuje, co może być wysyłane w liście poleconym. Zgodnie z przepisami przesyłki tego typu mogą zawierać tylko druki i czasopisma. Co to oznacza dla osób wysyłających listami poleconymi drobne przedmioty, ubrania itp.?

W praktyce nic się nie zmieniło. - Prawo zabrania pracownikom kontrolowania zawartości nadawanych przesyłek - wyjaśnia Tomasz Borowski. - Nie mogą też odmówić jej przyjęcia, nawet gdy istnieje domniemanie, że zawartość przesyłki jest niezgodna z ustawą.

Gdy pracownik poczty nie przyjmie listu

W związku z tym, że odmowa przyjęcia przesyłki jest niezgodna z przepisami, klient ma prawo złożyć reklamację. Tomasz Borowski dodaje, że wszyscy pracownicy będą informowani o obowiązującym regulaminie. W spornych kwestiach można też zwrócić się do naczelnika oddziału pocztowego, powołując się na Prawo Pocztowe.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM