30 ekspertów Laska zweryfikuje i rozprawi się fantasmagoriami smoleńskimi

Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek kompletuje właśnie zespół, którego zadaniem będzie zweryfikowanie alternatywnych hipotez ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej. Lasek spotka się w tej sprawie też ze specjalistami zespołu Antoniego Macierewicza - podaje dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.

Lasek zasiadał w komisji Jerzego Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej. Teraz sam kompletuje zespół - członków dawnej rządowej komisji - który będzie weryfikował poważniejsze alternatywne hipotezy przyczyn rozbicia się prezydenckiego tupolewa 10 kwietnia 2010 r. Swoje analizy zespół będzie publikował w sieci i podczas konferencji prasowych.

Zespół - jak pisze "GW" - ma poparcie premiera Donalda Tuska, któremu także zależy na rozprawieniu się z coraz liczniejszymi teoriami nt. tragedii sprzed blisko trzech lat. - Eksperci mają nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby Polakom każdego dnia cierpliwie tłumaczyć szczególnie w tych najbardziej radykalnych przypadkach, absurdalność których zarzutów czy fantasmagorii - mówił szef rządu.

Słowa premiera to aluzja do hipotez o zamachu, które snuje zespół Antoniego Macierewicza z jego czołowym ekspertem prof. Wiesławem Biniendą na czele. To ten ostatni jest autorem teorii, jakoby to nie zderzenie z brzozą, tylko dwa wybuchy - do których miało dojść pokładzie Tu-154M tuż przed jego zderzeniem z ziemią - były przyczyną katastrofy.

Więcej czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej "

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM