Księża doceniają Owsiaka. "Kościół mógłby brać aktywny udział w WOŚP"

Czy Kościół faktycznie trzyma się w opozycji do WOŚP? Zapytaliśmy kilkunastu księży z całej Polski. - Kościół mógłby bardziej wspierać Orkiestrę. Aktywny udział w tej akcji sprawiłby, że pozytywne nastawienie Kościoła byłoby lepiej widoczne dla społeczeństwa - uważa ks. Piotr Duksa, dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Panuje dość powszechne przekonanie, że Kościół jest sceptyczny wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i krytyczny wobec poczynań Jurka Owsiaka. Wypowiedzi tabloidowych publicystów prawicy, często błędnie utożsamiane z poglądami Kościoła, przekonanie to wzmacniają. Czy faktycznie tak jest? Zapytaliśmy kilkunastu księży z małych i dużych parafii w całej Polsce.

Owsiak niesie pomoc tam, gdzie Kościół nie zawsze potrafi dotrzeć

Ks. Edmund Jaworski , proboszcz z małej parafii we wsi Gułtowy, 30 km od Poznania, podobnie jak Owsiak organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy. Zawsze we Wszystkich Świętych na cmentarzach Poznania wolontariusze zbierają pieniądze na odnowienie nagrobków na wileńskiej Rossie. Z Owsiakiem nie zgadza się w wielu sprawach ideologicznych, jego wypowiedź o eutanazji uważa za nieroztropną, ale od prawicowych publicystów się dystansuje. - Nie wolno w przypadku Orkiestry mówić, że zło przybiera jakąś formę dobra. Jestem pełen podziwu dla tysięcy wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze dla dzieci czy osób starszych. Oni robią to z potrzeby serca. Nie będę krytykował czegoś, co przynosi tyle dobrego. Zresztą Owsiak skutecznie niesie pomoc tam, gdzie nie zawsze Kościół potrafi dotrzeć. O tym też warto pamiętać, niech Orkiestra gra dalej - mówi ks. Jaworski.

Gdyby Orkiestra nas wcześniej poinformowała, parafia włączyłaby się w akcję

Ks. Waldemar Ciosek , proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu: - Popieram wszelkie akcje, które służą dobru człowieka, w tym również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To bardzo dobra idea. Podpowiedziałbym tylko organizatorom akcji, aby odpowiednio wcześniej informowali parafię o kweście, ponieważ my chętnie podjęlibyśmy z nimi współpracę.

O WOŚP wiedzą wszyscy, a o 300 mln złotych rocznie Caritasu?

Ks. Adam Pawłowski , duszpasterz młodzieży i wikary z poznańskiej parafii pw. Maryi Królowej, cieszy się, że katolicy chętnie angażują się w WOŚP, ale do medialnego szumu i działalności fundacji podchodzi już z większym dystansem. Na swoim blogu napisał: - Smuci trochę fakt, że w świadomości Polaków i medialnej debacie nie funkcjonuje liczba ok. 300 milionów złotych, jakie co roku zbiera i przeznacza na potrzebujących Caritas Polska. Zastanawia mnie korelacja między kosztami uzyskania przychodu WOŚP a sumą zbieranych pieniędzy oraz sposobami ich wydatkowania.

Jego wpis wywołał wiele komentarzy na poznańskich stronach internetowych: - Nie można być naiwnym i uważać, że jak ktoś dużo robi, to już może robić, co chce, i nikt nie może poddać tego krytyce. Nikt przecież nie jest świętą krową, ani ksiądz, ani Pan Jerzy - bronił się ks. Adam.

Ojciec Marcin Pietrasina , Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum w Opolu: - Pieniądze zbierane podczas WOŚP idą na dobre cele, pod naszym kościołem także prowadzona była kwesta, więc nie widzę problemu. Inna rzecz, że bardzo wiele dobrego robi dla potrzebujących kościelna organizacja, jaką jest Caritas, to jednak nie jest aż tak nagłaśniane jak działalność Orkiestry, a przecież równie ważne. Orkiestrę jednak popieram, ze względu na jej szczytne cele.

Wolontariuszy spod kościoła nie wyganiam, ale ten Woodstock...

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Jaśle (nie chciał podać nazwiska): - Akcję popieram, wolontariuszy spod kościoła nie wyganiam. Jeśli pieniądze idą na pomoc dla dzieci i starszych ludzi, to nie widzę w tym nic złego. Inaczej jednak, kiedy część pieniędzy ze zbiórki zostaje przeznaczona na imprezy typu Woodstock. Takich zabaw nie popieram.

Nie ma żadnych powodów, by do WOŚP podchodzić z dystansem

Ks. prałat Mikołaj Mróz , proboszcz parafii przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki w Nysie: - Od lat widzę wolontariuszy Orkiestry kwestujących pod kościołami, więc nie można powiedzieć, by Kościół trzymał się z daleka od tej akcji (śmiech). A poważnie: dzieje się rzecz dobra, ważna, pożyteczna i to jest godne poparcia. Może czasem ideologia Orkiestry nie do końca przystaje do tego, co reprezentuje Kościół, ale wiem, że moi parafianie popierają Orkiestrę, bo na niedzielne msze przychodzili z serduszkami Orkiestry przyklejonymi do płaszczy. Czy ja sam wrzuciłem coś do puszki? Oczywiście! Co roku tak robię!

Ks. Henryk Błaszczyk , proboszcz z Sanktuarium Krzyża św. w Klebarku Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie) przekonuje o pozytywnym nastawieniu Kościoła do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Ks. abp senior Edmund Piszcz często przypominał nam zasadę, że tam gdzie jest dobro, tam jest Bóg. A tam gdzie jest Bóg, zawsze jest społeczność Kościoła, a Kościół to wspólnota wiary, pobożności, czyli kultu i uczynionej miłości. Zatem osoby wierzące nie powinny stracić najmniejszej okazji do tego, by wiara spełniła się w miłości. Stąd nie ma żadnych powodów, aby do tej inicjatywy podchodzić z dystansem, a jest mnóstwo powodów, żeby z tym, co dobre, jak najpiękniej współpracować - mówi ks. Błaszczyk. - Najlepszym świadectwem życzliwej postawy Kościoła do WOŚP jest to, że bardzo wiele naszych sióstr i braci o wyznaniu rzymskokatolickim swoimi datkami co roku ją wspiera. Ja sam w ostatnią niedzielę również złożyłem datek do puszki wolontariuszy. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej.

Kościół mógłby bardziej wspierać Orkiestrę

Ks. Janusz Mączka , proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu: - Jak najbardziej popieram akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierają pieniądze na szczytny cel.

Ks. Piotr Duksa , dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie: - Zawsze byłem i jestem "za" Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rozmawiając z innymi znanymi mi duchownymi, nigdy nie spotkałem się też z jawnym, negatywnym nastawieniem do tej inicjatywy, choć nie mogę mówić za wszystkich. Być może są też tacy, którzy mają do niej inny niż ja stosunek.

Ks. Duksa przyznaje jednak, że Kościół mógłby bardziej wspierać Orkiestrę. - Aktywny udział w tej akcji sprawiłby, że pozytywne nastawienie Kościoła do niej byłoby lepiej widoczne dla społeczeństwa - mówi.

DOSTĘP PREMIUM