Kolejny śnieżny dzień. Korki i utrudnienia w całym kraju

To już kolejny śnieżny dzień. Synoptycy zapowiadają na dziś opady w całym kraju. W wielu miastach utworzyły się ogromne korki. Kolej ma problemy na południu kraju. ?Mój pociąg miał już na stacji początkowej opóźnienie. Teraz stoimy w Pruszkowie i odczepiają ostatni wagon, bo podobno uszkodzony? - alarmuje czytelnik.

Jesteście zasypani śniegiem? Utknęliście w korku? Piszcie i wysyłajcie zdjęcia na Alert24.

Mrozy, opady śniegu i marznącego deszczu spowodowały utrudnienia na drogach w całym kraju. W wielu miastach to już kolejny dzień mrozów i opadów.

Problemy na kolei

Nasi czytelnicy zgłaszają nam problemy z komunikacją kolejową. "Pociąg z Warszawy Wschodniej do Bielska-Białej o godz. 7.07 już na stacji początkowej miał opóźnienie prawie 30 minut. Teraz stoimy w Pruszkowie i odczepiają ostatni wagon, bo podobno uszkodzony" - pisze rozżalony użytkownik serwisu Alert24.pl. "Dodatkowo w niektórych wagonach nie ma ogrzewania, a Wars nie działa z przyczyn technicznych" - dodaje.

Duże utrudnienia w pracy pociągów występują na południu kraju. - W nocy na skutek opadów marznącego deszczu doszło do miejscowego oblodzenia sieci trakcyjnej - informuje Robert Kuczyński z Zespołu Rzecznika Prasowego PKP PLK. Od rana trwa usuwanie lodu na odcinku Sędziszów - Rzeszów - Łańcut oraz Tunel - Bukowno (okolice Krakowa). Na odcinku Sedziszów - Rzeszów opóźnienia mogą sięgać 60 minut. Z kolei na odcinku Tunel - Bukowno, w związku z usuwaniem lodu, Przewozy Regionalne wprowadziły autobusową komunikację zastępczą. Poza tym na terenie kraju nie występują poważniejsze utrudnienia w ruchu kolejowym - zapewnia PKP PLK.

Problemy pojawiły się jednak także na Mazowszu. Opóźnienia pociągów dotyczą wszystkich linii kolejowych i mogą ulegać zmianie. - Na bieżąco prowadzone są działania związane z odladzaniem, przygotowaniem składów do jazdy, a także utrzymaniem sprawności infrastruktury kolejowej - podają Koleje Mazowieckie.

Cała Polska stoi w korkach

Od rana zakorkowane są ulice w większości dużych miast. Z długim dojazdem do pracy muszą liczyć się wrocławianie. Korki tworzą się niemal na całej długości ulic: Kazimierza Wielkiego, Powstańców Śląskich, Piłsudskiego, Podwala, Zaporoskiej i pl. Wróblewskiego.

Gigantyczne korki utworzyły się też w Lublinie . Choć według władz miasta na ulice wyjechał cały sprzęt do odśnieżania, to efektów praktycznie nie widać. Na wszystkich głównych ulicach zalega gruba warstwa śniegu.

W korkach stoją też kierowcy w Poznaniu . Miejskie służby nie wszędzie nadążają z odśnieżaniem. Z powodu zalegającego na ulicach śniegu duże opóźniania mają też autobusy MPK. Problemy z poruszaniem się po zasypanych chodnikach mają też piesi.

Kilkunastocentymetrowy śnieg niemal sparaliżował ruch w Łodzi . Setki, jeśli nie tysiące osób spóźniły się do pracy. Władze miasta zapewniają jednak, że akcja odśnieżania przebiegała zgodnie z planem.

Na Śląsku już lepiej

Rano poprawiła się sytuacja w województwie śląskim. Wczoraj mieszkańcy regionu odczuli skutki padającej mżawki. Przy temperaturze nieco poniżej zera mżawka niemal natychmiast zamarzała na drogach, chodnikach, samochodach czy infrastrukturze energetycznej, tworząc z czasem na płaskich powierzchniach kilkumilimetrową warstwę lodu. W ciągu ostatniej doby na śląskich drogach odnotowano więcej niż zwykle kolizji - co najmniej 230, podczas gdy zwykle liczba ta rzadko przekracza 200. Marznąca mżawka powodowała też oblodzenie urządzeń elektrycznych, powodując zwarcia i wyłączenia prądu. Ze względu na ochłodzenie, dziś powinien padać już normalny śnieg.

Jest zimno, a będzie jeszcze zimniej - nawet -25 stopni Celsjusza. Zobacz prognozę >>

TOK FM PREMIUM