Sylwester Latkowski nowym naczelnym "Wprost"

Sylwester Latkowski, reżyser i dziennikarz, zastąpił Michała Koboskę na stanowisku redaktora naczelnego tygodnika "Wprost". O zmianie zdecydował wydawca tygodnika Michał M. Lisiecki - poinformowała Point Group, wydająca tygodnik.

- Michał Kobosko przeprowadził "Wprost" przez najtrudniejszy okres po zwolnieniu poprzedniego redaktora naczelnego. Zbudował znakomity zespół, dzięki któremu "Wprost" jest dzisiaj najbardziej opiniotwórczym polskim tygodnikiem (...). Dzisiaj jednak "Wprost" potrzebuje zmiany - tłumaczy Michał M. Lisiecki.

- Dzisiaj rynek stawia przed tygodnikiem i jego redaktorem naczelnym kolejne nowe wyzwania. Chcę podziękować Michałowi Lisieckiemu za blisko dwa lata niełatwej, ale twórczej współpracy - mówi Michał Kobosko, cytowany w komunikacie wydawcy.

Kobosko nie chciał się więcej wypowiadać nt. swojego odejścia. Latkowski ma wyłączony telefon.

Co było przyczyną zmiany?

Spekuluje się, że przyczyną zmiany na stanowisku redaktora naczelnego "Wprost" jest słabnąca sprzedaż tygodnika. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl , będący na pozycji piątej (w rankingu tygodników opinii) "Wprost" zanotował we wrześniu br. sprzedaż na poziomie 66 985 egz., czyli o 31,13 proc. niższą niż rok wcześniej.

Krążą również głosy, że zwolnienie Koboski wiąże się z jego sporem z Lisieckim, o napisany przez Andrzeja Stankiewicza tekst na temat finansów Aleksandra Kwaśniewskiego. "Gazeta Wyborcza" nieoficjalnie dowiedziała się, że tekst w ostatniej chwili został wycofany z publikacji jako niezgodny z polityką pisma. Informacje te zdementowała jednak Anna Pawłowska-Pojawa, rzeczniczka wydawnictwa. Jej zdaniem tekst Stankiewicza nie wiąże się ze zmianą na stanowisku redaktora naczelnego i zostanie opublikowany w kolejnym numerze tygodnika.

"Cenię Latkowskiego za jego warsztat dziennikarza śledczego"

Latkowski od października 2012 r. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika. Od maja 2012 r. kierował newsroomem internetowym. Latkowski jest też autorem i współautorem m.in. artykułów poświęconych sprawie Amber Gold oraz - wraz z Marcinem Majewskim - tekstu na temat pracy Michała Tuska dla linii lotniczych OLT.

- Sylwester Latkowski jest nie tylko znakomitym dziennikarzem śledczym, który podejmuje się najtrudniejszych tematów, ale jest także człowiekiem doskonale poruszającym się w świecie nowych mediów, których rola w rozwoju tytułów prasowych jest nie do przecenienia. Ja osobiście cenię redaktora Latkowskiego za jego warsztat dziennikarza śledczego, ale także za aktywność i kreatywność - mówi Lisiecki.

Kobosko i Latkowski

Sylwester Latkowski to także reżyser, scenarzysta, producent filmów i wydawnictw fonograficznych; autor filmów: "To my, rugbiści" (2000), "Blokersi".

Michał Kobosko kierował tygodnikiem "Wprost" od lutego 2012 r. Wcześniej był redaktorem naczelnym "Bloomberg Businessweek Polska", wydawanym, przez Platformę Mediową Point Group S.A.

TOK FM PREMIUM