"Miasto utraciło kontrolę nad przekazem". W Łodzi kończą się pieniądze na odśnieżanie, a miasto mówi...

- Miasto utraciło kontrolę nad przekazem - ocenia łódzki PR-owiec. W ostatnich dniach zima spowodowała spore zamieszanie w mieście, a informacje płynące z łódzkiego magistratu wcale mieszkańców nie uspokajają.

Na początku tygodnia gruchnęła wiadomość, że w budżecie miasta na odśnieżanie zostały tylko cztery miliony złotych. Kwota wystarcza na osiem pełnych wyjazdów sprzętu. Miasto zapowiedziało, że brakujące pieniądze przesunie w razie potrzeby z puli przeznaczonej na inne cele. Pługopiaskarki pracowały nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Mimo to setki, a nawet tysiące ludzi spóźniało się do pracy.

"Jestem przekonany, że Łódź da sobie radę..."

Wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień mówi: - Jestem przekonany, że Łódź da sobie radę. Miasto jest przejezdne, oczywiście nie tak jak wtedy, gdy opadów nie ma. Najtrudniejszą dla nas informacją jest to, że padać nadal będzie, a to oznacza, że pługi i sprzęt będą wyjeżdżały więcej niż jeden raz dziennie. Proszę o wyrozumiałość.

- W godzinach szczytu pługi nie mogą odśnieżać, bo utknęłyby w korkach. Wszystko funkcjonuje zgodnie z programem, choć nie oznacza to, że nie ma żadnych trudności. Warto się zastanowić, czy wszyscy musimy jechać do pracy na ósmą i kończyć o szesnastej - twierdzi wiceprezydent, namawiając łodzian, aby przesiedli się do komunikacji miejskiej. Z tą jednak też nie jest najlepiej. W ostatnich dniach łodzianie narzekali na to, że tramwaje się spóźniają, a przystanki nie są odśnieżane.

W związku z akcją "Zima" odwołania wiceprezydenta Stępnia zaczął domagać się PiS. - To nie była zima stulecia, to nie była nawet taka zima jak kilka lat temu, ale niewielkie opady, z którymi służby miejskie sobie nie poradziły - mówił na konferencji prasowej poseł Marcin Mastalerek.

Miasto utraciło kontrolę

Zdaniem specjalisty od public relations, miasto utraciło kontrolę: - Jeśli najpierw informujemy mieszkańców, że na ulice wyjechały wszystkie pługopiaskarki, to nie możemy stracić panowania nad przekazem i za moment informować, że lada dzień skończą się pieniądze na odśnieżanie, więc łodzianie, jeśli chcecie jeździć, to tylko do czwartku, bo w piątek nie będziemy mieli już pieniędzy - mówi Przemysław Witkowski z 3PR Consulting.

- Aby odzyskać kontrolę, trzeba na bieżąco informować o postępach, zapalić światełko w tunelu, pokazywać, jakie za chwilę podejmie się działania - dodaje PR-owiec. - To buduje zaufanie, które jest największym orężem w komunikacji społecznej.

Witkowski proponuje działania, które usprawniłyby komunikację z mieszkańcami. - Każdy motorniczy mógłby informować swoich pasażerów o tym, że jest korek, że za chwilę będzie podstawiona komunikacja zastępcza. Sądzę, że nie byłoby problemu z uruchomieniem w lokalnych stacjach "breaking news", gdzie kierowcy mogliby otrzymać informacje o tym, jak uniknąć korków. To samo dotyczy komunikacji miejskiej. Jeśli ktoś czeka pół godziny na przystanku, to poczeka jeszcze 15 minut dłużej pod warunkiem, że będzie miał komunikat o tym, że ten tramwaj w końcu przyjedzie. Można by wykorzystać do tego samochody z megafonami.

W Szwecji zimniej, ale sprawniej

Sprawdziliśmy, jak z zimą radzą sobie tam, gdzie śniegu jest dużo więcej. Rozmawialiśmy z Matsem Freji, rzecznikiem wydziału dróg w sztokholmskim magistracie.

W stolicy Szwecji budżet na odśnieżanie to około160 milionów koron szwedzkich, w przeliczeniu blisko 80 milionów złotych. Z uwagi na surowszy klimat i taka kwota bywa tam niewystarczająca. Nawet przyzwyczajeni do ostrych zim i skłonni do korzystania z komunikacji miejskiej Szwedzi także narzekają. - Niektórzy domagają się, aby drogi zimą w mieście były suche jak latem, a to jest przecież niemożliwe. Najważniejszy jest jasny przekaz do mieszkańców, kiedy ci nas krytykują, że w końcu mamy zimę - dodaje rzecznik.

Przy odśnieżaniu zasypanego miasta liczą się priorytety. - Skupiamy się na głównych ulicach, buspasach i chodnikach, aby mieć pewność, że komunikacja miejska działa bez zarzutu nawet w najtrudniejszych warunkach.

TOK FM PREMIUM