Nowe oblicze prokuratury. Projekt zmian krytykuje Krajowa Rada Prokuratury
Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości prawdopodobnie w piątek trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Być może już w przyszłym tygodniu zajmie się nim rząd. A zmian jest sporo.
Między innymi część spraw z urzędu będzie przeniesiona do prokuratur okręgowych. - Chodzi o część najpoważniejszych spraw gospodarczych - mówi prokurator Jacek Skała. Kolejna zmiana dotyczy systemu pracy. - W największym skrócie mówiąc, każdy prokurator miałby prowadzić sprawy - mówi Skała i dodaje, że teraz nawet kilkadziesiąt procent śledczych nie prowadzi śledztw i nie bywa w sądzie.
"To mrzonki"
Zmiany ostro krytykuje szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski. Zresztą rada przyjęła już specjalną - krytyczną - uchwałę w sprawie projektu Prawo o prokuraturze. W dokumencie napisano m.in., że proponowane zmiany "urągają zasadom przyzwoitej legislacji", a "projektodawcy przyświecają li tylko źle rozumiane cele polityczne i wola osiągnięcia określonych efektów populistycznych".
Zdaniem Edwarda Zalewskiego wprowadzanie zmian grozi zapaścią polskiej prokuratury.
- Projekt powoduje, że nie będziemy mieli wydziałów sądowych w prokuraturze. A prokuratorzy w wyniku nałożenia na nich nadmiernych obowiązków nie spełnią swoich zadań ani w fazie postępowania sądowego, ani w fazie postępowania przygotowawczego. Nie będą wychodzić z sądu. I nie będą mieli kompletnie czasu na rzetelne nadzorowanie i prowadzenia postępowania przygotowawczego - argumentował Edward Zalewski w programie "Połączenie" w TOK FM.
Zapowiedź równomiernego obciążenia pracą wszystkich prokuratorów szef KRP kwituje krótko - "mrzonka".
- Nie można obłożyć wszystkich prokuratorów jednakowymi obowiązkami. Ale należy dążyć do tego, żeby nakład pracy i odpowiedzialności były rozdzielone sprawiedliwie. To, co proponuje ministerstwo, to taki mityczny prokurator od wszystkiego. Który zacznie od wszczęcia śledztwa, a skończy przy rozpatrywaniu kasacji - stwierdził prokurator Edward Zalewski.
Nowe zasady wyboru prokuratora generalnego
Zmiany dotyczyć mają także sposobu wyboru prokuratora generalnego. Obecnie decyzja o wyborze prokuratora generalnego należy do prezydenta. Głowa państwa wybiera spośród dwóch kandydatów zaproponowanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratur.
Według nowych przepisów prokuratora generalnego będzie wybierać Zgromadzenie Wyborcze Prokuratorów, złożone z 65 osób. Wśród nich znajdą się prokuratorzy ze wszystkich apelacji w kraju, z Prokuratury Generalnej i z IPN-u.
Kontrola parlamentu
Niepokój prokuratorów budzi zapis dotyczący kontroli. - Oprócz kontroli ministerialnej będzie też możliwa kontrola parlamentarna. Posłowie i senatorowie będą mogli w każdej chwili żądać od prokuratora generalnego przedstawienia informacji. Znając realia, wiemy, że parlamentarzyści nie oprą się pokusie przepytywania prokuratora generalnego z konkretnych spraw - mówi Jacek Skała i dodaje, że jego zdaniem efekt będzie taki, że prokurator generalny będzie krążył między posłami, opowiadając o tym, co zrobiono.
Paradowska o reformie prokuratury: Posłów nie interesują sprawy ustrojowe, tylko dostęp do konkretnych akt>>
Projekt Prawa o prokuraturze zakłada też połączenie prokuratury wojskowej z cywilną. To realizacja zapowiedzi złożonych przed rokiem przez ministrów sprawiedliwości i obrony narodowej.
Więcej na temat projektu usłyszysz w Radiu TOK FM.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników
- 32-latek zaatakowany maczetą w Skawinie. Mężczyzna jest w stanie krytycznym