Szpital zapłacił dwa razy więcej za nowoczesny sprzęt. Będzie kontrola CBA

Centrum Onkologii w Gliwicach kupiło aparat do napromieniania za cenę dwa razy wyższą niż Szpital MSW w Olsztynie. Dwa razy więcej niż w innych miastach kosztował tu też cyklotron. Wszystko dotuje hojnie resort zdrowia - pisze Judyta Watoła w czwartkowej ?Gazecie Wyborczej?.

Truebeam firmy Varian to jeden z najlepszych aparatów do radioterapii. Centrum Onkologii w Gliwicach kupiło go od spółki Candela (jedynej oferującej sprzęt firmy Varian w Polsce) z wolnej ręki, czyli bez przetargu, za 18,5 mln zł. Było to w lipcu ubiegłego roku. A w listopadzie za ten sam aparat Szpital MSW w Olsztynie zapłacił niecałe 9 mln zł. Wcześniej szpital ogłosił przetarg. Oferta Candeli była najtańsza.

Dyrektor gliwickiego CO prof. Bogusław Maciejewski wydał oświadczenie, w którym tłumaczył, że zarzuty o przepłaceniu są nieuzasadnione. Po pierwsze, Candela chciała mu sprzedać Truebeama jeszcze drożej, bo za 20,5 mln zł, ale szpital wynegocjował zniżkę. Po drugie, aparat w Gliwicach jest lepszy od tego w Olsztynie - ma dziewięć specjalistycznych opcji doposażenia wartych w sumie 5,4 mln zł. Ale aparat w Olsztynie też ma dodatkowe opcje, których nie ma ten w Gliwicach.

We wtorek ośrodek poinformował, że wynegocjował z Candelą zmianę w umowie - następny Truebeam kupi po takiej samej cenie jak szpital w Olsztynie, a trzeciego aparatu nie kupi już wcale. CBA zapowiedziało kontrolę w gliwickim szpitalu.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM