"To przerażające, że gdyby coś mi się stało w Polsce, to mój mąż staje się anonimowy"
Reżyser operowy, były dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Michał Znaniecki przyznał, że przez większość życia o ślubie myślał " w sposób abstrakcyjny". Dlaczego więc w wieku 43 lat zdecydował się poślubić hiszpańskiego ekonomistę, prorektora politechniki w Bilbao?
- Po gombrowiczowsku mówiąc, chodzi o minę. Jak przyjeżdżałem do hotelu z moim partnerem, to bałem się miny pana z recepcji. Teraz pokazuję dokumenty i wszystko jest w porządku. Ślub dał mi poczucie bezpieczeństwa, że nie robię niczego szemranego. Mam poczucie, że nikt nic nie może mi powiedzieć. Obrazić - mówił reżyser w "Poranku Radia TOK FM".
Brak formularza i dobra wola urzędników
Ale żeby wziąć ślub w Hiszpanii potrzebne było zaświadczenie z Polski. Że Michał Znaniecki jest stanu wolnego. I tu zaczęły się schody.
- Nie mogłem dostać takiego zaświadczenia. Bo w świetle naszego prawa ślub mogą zawrzeć tylko kobieta i mężczyzna. Kierowniczka USC w Warszawie powiedziała: nie mam innego formularza. Widziałem, że to nie chodzi o mentalność tylko formularz. Kierowniczka znalazła rozwiązanie. Tak napisała oświadczenie odrzucające wydanie mi zaświadczenia, że wyglądałem jak osoba absolutnie dyskryminowana - wspominał gość TOK FM.
I bardzo chwalił urzędników. - Wszyscy bardzo pomagali, po pierwszym szoku, kiedy dowiadywali się, że chcę wziąć ślub z mężczyzną. A to nie byli wcale ludzie z młodego pokolenia, otwarci, jeżdżący po świecie.
Ślub w najlepszej sali ratusza
Wydany w Polsce dokument zrobił duże wrażenie w Hiszpanii. - Sędzia, która musiała wydać zgodę na ślub, jak zobaczyła zaświadczenie, to stwierdziła, że skoro sytuacja jest tak trudna: to tym bardziej zrobimy ślub w najlepszej sali w ratuszu. Bo ten papierek wyglądał przerażająco - stwierdził Znaniecki.
Ślub dał reżyserowi i jego mężowi pełnię praw przewidzianych w Hiszpanii dla małżeństw heteroseksualnych. Oczywiście zupełnie inna sytuacja jest w Polsce. - To przerażające, że gdyby coś mi się stało w Polsce, to mój mąż jest osobą anonimową. Na przykład nie mógłby odziedziczyć domu, który mamy w Polsce, mimo że sam go urządzał - powiedział Michał Znaniecki.
W Hiszpanii prawo do zawierania małżeństw dała homoseksualistom lewica. Kiedy do władzy doszła prawicowa Partia Ludowa pojawiło się pytanie, czy przepisy przetrwają. - Sami ludzie z prawicy błagali, żeby nic się nie zmieniło. Bo większość ma mężów, wyszło z szafy - mówił reżyser.
46 posłów PO przeciwko związkom partnerskim Zapytaliśmy 10 z nich, dlaczego tak głosowali>>
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Katarzyna Lubnauer straci immunitet? Komisja jest na "tak". Wszystko przez Łukasza Piebiaka
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN
- Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął ważne decyzje ws. odległości wiatraków od domów
- KO przed Zjednoczoną Prawicą, ale o włos. Pięć partii w Sejmie
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej