Związki partnerskie jak tramwaj. Jak nie korzystasz, to myślisz "niepotrzebne"

70 proc. pytanych przez INSE Research, nie chce regulacji dotyczących związków partnerskich. 74 proc. przyznało, że nie zdecydowałoby się na taki związek. - To wygląda na myślenie, że skoro ja bym z tego nie skorzystał, to jest to niepotrzebne. Jakby ktoś, kto nie lubi jeździć tramwajami, uznał że należy je skasować. Pomimo tego, że jest 30 proc. Polaków, którzy uwielbialiby jeździć tramwajami - komentował bioetyk i filozof Paweł Łuków.

Wyniki badań, przeprowadzonych przez INSE Research dla Radia TOK FM, pokazują jednoznacznie, że aż 70 proc. Polaków nie chce usankcjonowania związków partnerskich w naszym prawie.

Jeszcze więcej badanych, 74 proc., nie skorzystało z możliwości zawarcia takiego związku, nawet gdyby prawo dawało taką możliwość.

- To wygląda na myślenie, że skoro ja bym z takiej możliwości nie skorzystał, to jest to niepotrzebne. Tak jakby ktoś, kto nie lubi jeździć tramwajami uznał, że należy je zlikwidować. Mimo tego, że jest 30 proc. Polaków, którzy uwielbialiby jeździć tramwajami - komentował w TOK FM bioetyk i filozof prof. Paweł Łuków.

Zdaniem gościa programu "Konfrontacje", wyniki badań pokazują, "nieumiejętność zdystansowania się od tego, co jak uważamy jest dla nas najlepsze i spojrzenie na problemy z ogólnospołecznej perspektywy".

Przywiązanie do małżeństwa i strach przed prawami dla gejów

40 proc. przeciwników wprowadzenia regulacji dotyczących związków partnerskich tłumaczy, że nowych przepisów nie chcą, bo "małżeństwo nadal pozostaje jedyną wartościową formą dojrzałego związku dwojga ludzi, świadomych przyszłych trudów i zobowiązań". 33 proc. uważa, że przyznanie praw związkom nieformalnym "w przyszłości otworzy drogę do adopcji dzieci przez geje i lesbijki".

A według 24 proc. przeciwników zmian w polskim prawie, łatwość zakończenia związku partnerskiego sprzyjać będzie większej liczbie rozstań.

Badanie INSE Research dla TOK FM wykonano 30 stycznia, w środę, niespełna tydzień po burzliwej dyskusji w Sejmie o związkach partnerskich. Badanie przeprowadzono na grupie 860 osób. Wypełniły one ankietę w obecności ankietera.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM