"Totalne zaskoczenie". Polska prasa komentuje abdykację papieża

"Szokująca informacja, której nikt nie mógł się spodziewać" - tak "Dziennik Gazeta Prawna" komentuje abdykację Benedykta XVI. Podobnie reaguje "Rzeczpospolita", która pisze o "totalnym zaskoczeniu". "Benedykt przejdzie do historii jako wielki" - czytamy z kolei w "Gazecie Wyborczej".

Polska prasa jest zgodna: odejście papieża, bezprecedensowe we współczesnym Kościele, to zaskakująca wiadomość. Gazety podkreślają, że decyzja Benedykta XVI była szokująca i trudna do przewidzenia.

Dziennikarze oceniają pontyfikat Benedykta XVI. "Jego krótki pontyfikat był czasem postępującej sekularyzacji, relatywizmu i dalszego oczyszczania Kościoła z księży oskarżonych o molestowanie seksualne nieletnich" - pisze w specjalnym wydaniu "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska.

Dużą rolę Benedykta XVI w walce z pedofilią wśród księży podkreśla także "Gazeta Wyborcza". "To on zajął się jednym z najbardziej newralgicznych problemów Kościoła - walką z pedofilią" - czytamy w artykule Katarzyny Wiśniewskiej.

Media zwracają także uwagę na ostre, konserwatywne poglądy Josepha Ratzingera. Przypominają jego przydomek: "Pancerny kardynał". Komentatorzy oceniają go jednak podobnie. Jak napisał na łamach "GW" Jan Turnau: "Pancerny Joseph Ratzinger przejdzie do historii jako papież wielki".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM