Zamaskowani narodowcy wdarli się na wykład Środy na UW. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!"

Podczas wykładu prof. Magdaleny Środy "Moralność w życiu publicznym" na Uniwersytecie Warszawskim na salę wdarła się grupa zamaskowanych ludzi. Straż uniwersytecka wypchnęła ich na korytarz. Napastnicy skandowali "Pedały! Pedały!". Z ulotek, które rozrzucili, wynika, że akcja miała być odwetem za odwołanie debaty NZS z Ruchem Narodowym przez władze UW.

- Prof. Środa nawet jeszcze nie zaczęła mówić, kiedy do auli wdarło się kilku zamaskowanych napastników. Wyważyli drzwi, wywiązała się przepychanka ze strażą uniwersytecką. Kilku udało się wejść do środka, potem straż wypchnęła ich na korytarz, gdzie stała reszta - około kilkudziesięciu osób. Tam kilka minut skakali i wykrzykiwali hasła "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę" i "Pedały! Pedały!" - relacjonuje dla portalu Gazeta.pl student UW Krzysztof Pacewicz, który sfilmował zajście.

- Potem wyszli na zewnątrz, tam obrzucili budynek i spóźnionych na wykład ludzi śnieżkami. Nikomu nic specjalnego się chyba nie stało. Strażnicy uniwersyteccy też nie sprawiali wrażenia poturbowanych. Nie wiem, co było dalej, bo strażnicy nie wypuścili nikogo na zewnątrz - opisuje dalej student.

- Nie brakowało tam wulgaryzmów i różnych transparentów. Sam fakt, że grupy narodowców zwołują się na portalach i potem realizują te akcje, jest czymś, czego nie można lekceważyć - opowiadał dla radia TOK FM Jarosław Kuisz z "Kultury Liberalnej".

- To wyglądało jak kibolska ustawka, wrzaski, maski, śpiewy . Ja ostatni raz miałam takie doświadczenia w czasach uniwersytetu latającego - komentowała potem Magdalena Środa. "Plemię chłopców bez twarzy próbowało dostać się na mój dzisiejszy wykład na UW. Tak ładnie śpiewali i tańczyli" - napisała potem na Twitterze.

Riposta na odwołanie debaty z Ruchem Narodowym

Kiedy przez kilkanaście sekund cała grupa skakała w holu Audytorium i wykrzykiwała "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!", rozrzuciła też ulotki. Napisano w nich, że demonstracja jest reakcją na odwołanie przez władze UW debaty z przedstawicielami Ruchu Narodowego, organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).

NZS chciał 20 lutego zorganizować spotkanie w Auditorium Maximum z liderami Ruchu Narodowego. Gośćmi mieli być: Krzysztof Bosak ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości, rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego Marian Kowalski, a także prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki. Przeciwko organizacji spotkania zaprotestowało m.in. Stowarzyszenie Młodzi Zieloni 2004 - Ostra Zieleń, które zwracało uwagę m.in. na nacjonalistyczne i ksenofobiczne treści głoszone przez Ruch Narodowy oraz na formułę planowanego spotkania - wśród gości przewidziani byli tylko reprezentanci ruchu.

13 lutego rzeczniczka UW Anna Korzekwa poinformowała, że po rozmowach z przedstawicielami władz uniwersytetu NZS UW wycofało się z organizacji spotkania. - W zaproponowanej formule - bliższej wiecowi politycznemu niż standardom akademickim - spotkanie nie mogło przynieść niczego dobrego ani dla uniwersytetu, ani dla jakości dyskursu publicznego w naszym kraju - mówiła rzeczniczka UW.

Zebrali się na Facebooku. Hasło: "Bojkot Środy"

Na ulotkach rozrzuconych w Auditorium Maximum znajduje się logo Niezależnego Środowiska Akademickiego - prawicowej organizacji studenckiej, niezarejestrowanej - według informacji Krzysztofa Pacewicza - na UW.

- Od wczorajszego wieczora krążyły po internecie plotki, że narodowcy będą chcieli przeprowadzić jakąś akcję. Dziś jak na Audytorium Maximum w sali było wyjątkowo dużo straży uniwersyteckiej, która nie wpuszczała nikogo w kurtce na salę i zaglądała do wszystkich toreb - opisuje Pacewicz. Zwiększone środki ostrożności potwierdza też w rozmowie z nami asystentka Rektora UW, Joanna Oździńska.

- Panowie się na Facebooku zorganizowali pod hasłem "bojkot Środy". Przyszli w maskach. Zebrali się przed brama uniwersytetu i o 17 ruszyli do sali. Doszło do szarpaniny. Wyrwali skrzydło drzwi. Ochrona ich wypchnęła. Zaczęli rzucać pigułami. Została wezwana policja - opowiada.

- Gdy policjanci przybyli na miejsce, pod Audytorium Maximum zostało ośmiu protestujących. Policjanci ukarali dwóch najbardziej krzykliwych mandatami w wysokości 500 złotych - mówi nam podkomisarz Agnieszka Hamelusz ze śródmiejskiej policji. Dla policji sprawa jest zamknięta, ponieważ rektor UW zdecydował, że nie będzie niczego zgłaszać. Szkody materialne też nie są duże. Okazało się, że drzwi wyrwane w czasie szamotaniny nie zostały poważnie uszkodzone.

Prof. Środa miała mówić o moralności w życiu publicznym

Wykład prof. Magdaleny Środy pt. "Moralność w życiu publicznym" odbywał się w Auli im. Mickiewicza Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego w cyklu "8 wykładów na nowe tysiąclecie". Wykłady organizowane są pod patronatem Rektora UW. W ciągu dziesięciu lat odbyło się ponad 70 wykładów osób uznawanych za wybitne, czy wręcz najwybitniejsze w swojej dziedzinie. Gośćmi UW byli między innymi, profesorzy: Barbara Skarga, Bronisław Geremek, Leszek Kołakowski, Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Brzeziński, Norman Davies, Timothy Garton Ash, Karol Modzelewski, Piotr Słonimski, Szewach Weiss, Aleksander Wolszczan czy też premier Tadeusz Mazowiecki, doktor Marek Edelman, Andrzej Wajda oraz Adam Michnik.

TOK FM PREMIUM