Premier przeprasza za słowa Niesiołowskiego do Holland: Niedopuszczalna ekspresja

- Przepraszam panią Agnieszkę Holland. To była niedopuszczalna ekspresja. Uważam, za paskudne używanie takich argumentów - powiedział premier Donald Tusk. "Obchodzi ją (Holland) tylko córunia, która jest lesbijką", mówił wczoraj poseł Niesiołowski w TVP Info. - Słowa Niesiołowskiego nie były w stanie mnie obrazić - odpowiada Agnieszka Holland.

- To była niedopuszczalna ekspresja - mówi o słowach Niesiołowskiego do Holland Donald Tusk. - Niezależnie czego sprawa dotyczy, jeżeli ktoś dokucza czyimś dzieciom czy współmałżonkom tylko dlatego, że nie zgadza się z wypowiedzią osoby publicznej, robi coś, czego nie akceptuję - mówił Tusk, który przepraszał reżyserkę. - Nie wiem, czy pani Agnieszka Holland przeprosiny przyjmie, bo jest ostatnio bardzo sceptycznie do nas nastawiona, ale robię to z przekonaniem i z całego serca - zaznaczył.

- Nie jestem wychowawcą przedszkolnym. Szef partii nie jest od tego żeby wychowywać ludzi tak dojrzałych i z takim dorobkiem jak Niesiołowski - kontynuował. I podkreślił, że "nie będę tego komentował politycznie". - Jestem krytycznie nastawiony do tego, co powiedziała pani Holland - stwierdził jednak.

Co powiedział Niesiołowski?

- Obchodzi ją tylko córunia, która jest lesbijką - mówił wczoraj poseł Niesiołowski w TVP Info. Rano nie wycofał się z tych słów. - Słowo "córunia" jest wielce obraźliwe? Co jest tą obelgą? - pytał w Radiu Zet .

Po godz. 13 Niesiołowski zmienił zdanie. Jeszcze przed deklaracją premiera przeprosił Holland. - Jeżeli poczuła się dotknięta, to ja przepraszam - mówił rozgłośni Niesiołowski.

Wcześniejsze słowa posła były reakcją na deklarację Holland, która powiedziała, że na PO już nie zagłosuje. - Głosowałam na PO, która ustami premiera obiecywała związki partnerskie i in vitro. Na oszustów więcej głosować nie będę - powiedziała kilka dni temu w rozmowie z "Newsweekiem". A jej córka dodała: "Zastanawiam się, czy nie wyjechać z Polski".

"Niech się nie kompromituje"

Na poranne słowa posła, jeszcze przed jego przeprosinami, odpowiedziała Holland. - Jeśli Niesiołowski naprawdę tak martwi się o notowania swojej partii, powinien wrócić do zawodu i nie kompromitować jej więcej - powiedziała w TVN24.

Niesiołowski jest entomologiem w 1966 roku ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 1979 uzyskał stopień doktora nauk biologicznych, od 1990 jest doktorem habilitowanym, w 2005 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Holland: "Mam grubą skórę"

- Nie uważam, że jest mnie za co przepraszać, ponieważ słowa pana Niesiołowskiego nie obraziły mnie, nie były w stanie mnie obrazić. Jeżeli premier przeprasza mnie za pana Niesiołowskiego, to wolałabym, żeby zamiast słów były jakieś działania w tym kierunku, żeby to się nie powtarzało - powiedziała radiu Zet Agnieszka Holland, odpowiadając na przeprosiny premiera. Dodała, że ona sama ma "grubą skórę", ale chciałaby, aby nie byli obrażani ludzie, którzy "są bezbronni wobec takiego rodzaju, agresji, nienawiści i chamstwa".

DOSTĘP PREMIUM