Unia chce powołać europrokuratorów. Mają ścigać oszustów wyłudzających dotacje

Unia Europejska ma powołać prokuratorów, którzy zajmą się m.in. ściganiem oszustów wyłudzających unijne dotacje - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?. Mają oni działać również w Polsce.

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które umożliwią powołanie wspólnotowej prokuratury. W czerwcu znany ma być projekt rozporządzenia w tej sprawie. Proceder kradzieży środków z unijnej kasy stał się na tyle dotkliwy, że Bruksela postanowiła coś z tym zrobić. Europrokuratorzy mają ścigać i stawiać przed sądami sprawców przestępstw i w razie potrzeby współpracować z Europolem.

Dzięki prokuraturze ma nie dochodzić m.in. do oszust podatkowych i do sytuacji, jakie miały miejsce we Włoszech. Tam przez 20 lat mafia wyłudzała z funduszu Wspólnej Polityki Rolnej dotacje dla rolników. Do defraudacji środków unijnych dochodziło też przez wiele lat w Grecji. Głośna była w tym kraju afera z nieistniejącymi plantacjami oliwek.

Pomysł jest kontrowersyjny i przeciwko niemu jest np. Wielka Brytania. - Nie można pozwolić, by powstał odrębny korpus europejskich śledczych, który mógłby wkraczać w uprawnienia polskiej prokuratury - wskazuje dr hab. Krzysztof Szczerski, wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

DOSTĘP PREMIUM